Tlačové správy

Aby vás nedobehla zubatá

Beh je trendy. Zároveň je to jedna z najprirodzenejších pohybových aktivít, netreba sa pri ňom učiť zložitú techniku ani zháňať drahý výstroj. Behať sa dá v každom veku, kedykoľvek a kdekoľvek, v meste aj v prírode. Beh je skvelý šport. Ale pozor!

Ilustračný obrázok k článku Aby vás nedobehla zubatá
Zdroj: Dnes24.sk

Beh je zdravý, o tom niet pochýb

Vedci z amerického Stanfordu 20 rokov sledovali vyše päť stovák bežcov starších ako 50 rokov a porovnávali ich zdravotný stav s podobne veľkou skupinou nebežcov. Výsledok? U bežcov sa rôzne ochorenia začali prejavovať priemerne o 16 rokov neskôr v porovnaní s tými, ktorí nebehali. Spomalil sa u nich nástup srdcovo-cievnych chorôb, znížil sa počet úmrtí na rakovinu, nervových ochorení, infekcií. Pravidelný vytrvalostný beh je výbornou prevenciou infarktu, pretože posilňuje srdce, trénuje krvný obeh, znižuje cholesterol i krvný tlak. Dokonca sa pri ňom chudne väčšmi ako pri squashi či aerobicu. Ak napríklad bežíte rýchlosťou 10 km/h, spálite v priebehu hodiny 1 900–2 000 kJ. Toľko má jeden dvojitý hamburger.

Nezabúdajte najmä piť

Ako každá telesná záťaž, aj beh kladie bezprostredné zvýšené nároky najmä na váš pitný režim. Zvýšená spotreba tekutín vyplýva z toho, že väčšina vydanej energie (až 75 %) sa mení na teplo a telesná teplota sa automaticky znižuje potením. Pokiaľ nedochádza k úmernému vyrovnaniu strát tekutín a minerálov, v organizme nastáva dehydratácia. Už dvojpercentná strata tekutín pritom znižuje výkon až o 20 %! Strata tekutín nad 6 % už môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť aj smrťou. „Ideálne je mať so sebou vždy fľašu pramenitej vody s vyváženým pomerom dôležitých minerálov. Minerálky sa kvôli bublinkám a privysokej mineralizácii neodporúčajú, optimálne sú napríklad dojčenské vody,“ radí MUDr. Eva Beňová. Vedia to aj výrobcovia, najznámejšia značka dojčenskej vody napríklad vo svojej dospeláckej verzii ponúka aj praktickú športovú fľašu, ktorá je na behanie ako stvorená.

Začíname behať: • Oblečte sa do vzdušného materiálu, v chladnejšie dni poslúži kvalitná termobielizeň, aby ste neprechladli. • Venujte pozornosť výberu bežeckej obuvi. Najmä na tvrdšom povrchu (napr. chodník), by mali tenisky vhodne odpružiť dopad nohy. • Nemusíte ihneď bežať, začnite ostrou chôdzou tak, aby ste boli schopní udržať konverzáciu. • Trasu si prejdite aspoň každý tretí deň, pričom postupne zvyšujte podiel behu na úkor chôdze. • Tréning začnite 10-minútovou rozcvičkou a zakončite strečingom. Dodržujte pri behu pitný režim. • Ideálnym terénom je bežecká dráha, terén v prírode je síce rozmanitejší, ale ak je nerovný, väčšmi zaťaží chrbticu a kĺby. • Môžete si zaobstarať aj krokomer a tepovku, ktorévyhodnotia, ako ste držali tempo a akú časť trasy ste prešli v tzv. aeróbnomrežime. K spaľovaniu tukov totiž dochádza približne až po 30 minútach fyzickej aktivity v takomto stave. • Zdravý človek by mal byť časom schopný odbehnúť až 9 km.

Prečo je nebezpečné behať bez fľaše vody?

Pri nedostatku vody v našom organizme sa v cievach a tkanivách hromadia škodlivé látky, čo preťažuje látkovú výmenu a vylučovacie orgány. Voda v tkanivách, krv a lymfa sa zahusťujú, znižuje sa tlak. Zhustená krv navyše viac zaťažuje srdce, zníži sa prietok vlásočnicami a tým aj zásobovanie kyslíkom pre tkanivá. Dehydratácia organizmu môže mať za následok dokonca vytvorenie krvných zrazenín. Tu prichádza vážne nebezpečenstvo, pretože zrazenina môže upchať cievu, spôsobiť pľúcnu embóliu alebo trombózu, čo sú život ohrozujúce stavy. Ohrození sú najmä ľudia po štyridsiatke, fajčiari, či takí, ktorí často cestujú v aute alebo lietadle s obmedzenou možnosťou pohybu v nohách počas viac ako štyroch hodín.

(PR) – Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Aby vás nedobehla zubatá
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM