FOTO: Medzinárodné majstrovstvá Maxxis enduro a country cross

Predposledný októbrový víkend patril záverečným pretekom dvojíc v country crosse. V Liptovskej Osade sa podarilo organizátorovi Bobell enduro pripraviť pre 33 štartujúcich dvojíc pekný i keď náročný pretek.

Ivana Milanová
Ilustračný obrázok k článku FOTO: Medzinárodné majstrovstvá Maxxis enduro a country cross
Foto: Gabriela Milanová / Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Predposledný októbrový víkend patril záverečnému podujatiu sezóny 2016 disciplíny EaR a zároveň i celej SMF. Jednodňový pretek dvojíc v country crosse sa tento rok uskutočnil v Liptovskej Osade.

Jazdci museli zvládnuť ako technické pasáže, tak aj rýchle úseky, ktoré boli poriadne rozbahnené.

Harmonogram v deň preteku vyzeral nasledovne: ráno si pretekári prešli technickými prebierkami, po ktorých nasledoval prvý štart. Tu štartoval 1 pretekár z každej dvojice a odjazdil hodinový pretek. O 11:30 sa konal druhý štart, kde štartoval druhý pretekár z dvojice a rovnako jazdil hodinu. Nasledoval dvojhodinový tretí pretek, kde sa striedali obaja a podmienkou bolo minimálne jedno striedanie. Na konci dňa sa zrátali všetky umiestnenia, z čoho nakoniec vzišlo celkové poradie tohto šampionátu dvojčlenných družstiev MAXXIS MM SR Dvojíc.

Na prvý štart sa postavilo 33 pretekárov a medzi najväčších favoritov patril určite Štefan Svitko a Miroslav Ševela. Svitko viedol od prvého kola, ale rozdiel medzi ním a druhým Ševelom bol veľmi malý až do posledného kola, kedy Svitko zaváhal, urobil chybu, ktorú využil Miro Ševela a vyhral tak prvú jazdu.

Výsledky 1 jazda:

 1. Miroslav Ševela (SVK)
 2. Štefan Svitko (SVK)
 3. Tomáš Zboran (SVK)
Foto: Gabriela Milanová / Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Druhá jazda mala rovnako svojich favoritov v podobe Mareka Haviara a Jaroslava Štrbeka. Prvý menovaný mal horší štart, po ktorom musel doháňať veľkú stratu, čo v konečnom dôsledku stačilo iba na druhé miesto a víťazom sa stal Jaroslav Štrbek, ktorý kontroloval čelo pretekov od prvého kola.

Výsledky 2 jazda:

 1. Jaroslav Štrbek (SVK)
 2. Marek Haviar (SVK)
 3. Martin Giertl (SVK)

Tretia jazda bola spoločná, kde sa mali dvojice minimálne jedenkrát vystriedať. Opäť boli favoriti jasní vopred. Aj keď sa na chvíľu Miroslav Ševela spolu s Martinom Giertlom dostali do čela, tak to nestačilo na víťaznú dvojicu, ktorou nebol nik iný ako Štefan Svitko a Marek Haviar.

Výsledky 3 jazda:

 1. Štefan Svitko/Marek Haviar (SVK)
 2. Martin Giertl/Miroslav Ševela (SVK)
 3. Jaroslav Štrbek/Tomáš Zboran (SVK)
Foto: Gabriela Milanová / Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Výsledky dvojíc po zrátaní bodov všetkých troch jázd:

 1. Štefan Svitko/Marek Haviar (SVK)
 2. Martin Giertl/Miroslav Ševela (SVK)
 3. Jaroslav Štrbek/Tomáš Zboran (SVK)

Po ukončení tohto závodu sa pretekári stretli v blízkej reštaurácií a prevzali si ocenenia od vedenia Slovenskej motocyklovej federácie za uplynulú sezónu 2016.

Dohromady sa oceňovali pretekári až v 17-tich kategóriách. Nezabudlo sa na najmenších dorastencov, ale ani na tých starších, skúsených pretekárov v kategórií Veterán alebo Superveterán. Sezóna 2016 ubehla bez väčších komplikácií a pretekári si vychutnali rôzne trate po celom Slovensku.

Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Odporúčame