Jozef Milan Futbal

Futbalisti Žiliny prvenstvo v pohári pod Čebraťom neobhájili

Vo finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu zvíťazil v Ružomberku Slovan Bratislava nad MŠK Žilina 2:0 a 13-krát v histórii sa radoval z triumfu. Divákom pod Čebraťom prialo počasie, a preto si 44. finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu dokonale užili.

Ilustračný obrázok k článku Futbalisti Žiliny prvenstvo v pohári pod Čebraťom neobhájili

MŠK Žilina – Slovan Bratislava 0:2 (0:1)

Góly: 27. Žofčák, 49. Peltier. Rozhodca Kráľovič, bez kariet, 3410 divákov.

MŠK Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Leitner, Nunes – Akakpo – Barčík, Paur (55. Bello), Škvarka (55. Guba), Pich – Majtán Slovan Bratislava: Kováč – Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Pauschek – Kladrubský (71. Kopúnek), Grendel – Žofčák, Milinkovič (80. Kuma)- Soumah (72. Halenár), Peltier

Úvodnú hlasovú bitku vyhrala západná tribúna s belasým kútom a nakoniec aj tú polčasovú na ihrisku. Aj keď vzruchu na ihrisku veľa nebolo, krásny gól Žofčáka v 27. min stál za všetko to dlhé čakanie. Výrazne sa na ňom podpísal Milinkovič so svojím sólom, zapojil do neho v kombinácii aj Peltiera a nakoniec Žofčák s prehľadom Krnáča v bránke prekonal. Slovan favorizovali predchádzajúce výsledky, v tabuľke Corgoň ligy tróni na čele, s dohmatom na majstrovský titul, ktorý sa snažil umocniť aj trofejou Slovnaft Cupu. Hral s prehľadom, príliš hru neotváral a čakal trpezlivo na svoju príležitosť. V nastavenom polčasovom stave Soumahove zasekávačky vyvolali v pokutovom území Žiliny chaos a veľa nechýbalo, aby aj úspešne zakončil. Slovan si za prvý polčas zaslúžil vyhrávať, vypracoval si viac sľubnejších akcií, pri ktorých sa postupne vystriedali Kolčák so strelou vedľa v 17. min, na Pelierov nájazd vybehol v 19. min načas Krnáč, Peltier sa pokúšal aj padáčikom vyzrieť na Krnáča v 22. min a do šancí sa tlačili taktiež Milinkovič a Gorosito. Žilinčania v role obhajcov prvenstva síce ako prví trafili bránku v 18. min po pokuse Mabouku, no príliš veľa nepresností a najmä kompaktná obrana Slovana spôsobili, že si poriadnu príležitosť nevypracovali a ak, tak Barčík v 45. min prestrelil.

Po zmene strán v 49. min Peltier nekompromisne vsietil po nahrávke Soumaha druhý gól a jasne nasmeroval Slovan za 13. pohárovým triumfom. Čakalo sa už len, ako odpovedia Žilinčania, v 52. min Mabouka opečiatkoval brvno bránky Kováča, žrď zasa striedajúci Bello v 58. min. Obrana Žilinčanov sa trochu otvorila, Milinkovič a Peltier ju opäť vystrašili prienikom, či strelou, podstatné však bolo, že dvojgólové vedenie si Slovan, aj keď trochu so šťastím, udržiaval. S pribúdajúcim časom už aktivita žlto-zelených nenarástla a belasý tábor mohol bez obáv spievať svoje oslavné chorály s popevkom Slovan je kráľ. Prikrášliť výsledok mohol ešte Peltier v 85. min so strelou a zákrokom Krnáča, inak sa už neudiali v pomerne jasnom zápase žiadne dramatické momenty.

Štefan Tarkovič, tréner MŠK Žilina (zdroj: RTVS): „Výsledok mohol byť iný. Zápas sa lámal na dvoch situáciách. Musím povedať, že Slovan dnes ukázal väčšiu chuť po výhre, resp. po zisku double. Ja mu k tomu gratulujem. Nezvládli sme začiatok druhého polčasu a otočiť stav 0:2 so Slovanom sa už nedalo, hoci sme nastrelili tyč aj brvno. Ale zápas bol dobrý, Slovan ho zvládol, my nie.“

Samuel Slovák, tréner Slovana (zdroj: RTVS): „Som veľmi rád, že sa nám podarilo vyhrať Slovenský pohár, lebo najmä na jeseň sme hrali veľa ťažkých zápasoch, čo nás stálo veľa síl. Aj dnes to bol fyzicky náročný zápas, som rád, že sme to zvládli. Ďakujem chalanom, bolo na nich vidieť, že im chutí a zvládli to. Bola tam aj kvalita aj bojovnosť.“