Idete do Chorvátska? Pripravte sa na dopravný kolaps, kolóny a uzávierky

Polícia varuje pred najhorším víkendom smerom do Chorvátska, Slovinska a Talianska. Dovolenkári, ktorí pocestujú autom, si musia "pribaliť" najmä trpezlivosť a pevné nervy. Čakajú ich mnohé dopravné obmedzenia.

Ilustračný obrázok k článku Idete do Chorvátska? Pripravte sa na dopravný kolaps, kolóny a uzávierky
Zdroj: TASR

Podľa informácií policajného pridelenca pôsobiaceho v Chorvátsku, nadchádzajúci víkend považuje chorvátska polícia za najťažší v prebiehajúcej turistickej sezóne z pohľadu zaťaženosti cestnej premávky. Nepriaznivá situácia na cestách Chorvátska počas najbližších dní 29. – 31. júla bude spôsobená troma faktormi.

Výmena turnusov

"Prvým je skutočnosť, že sobota je deň, keď sa dovolenkári striedajú v takmer všetkých turistických destináciách Chorvátska. V tento deň odchádzajú turisti domov po absolvovaní dovolenky a na dovolenku prichádzajú noví turisti. Túto skutočnosť nie je možné nijako ovplyvniť, avšak pravidelne spôsobuje kolóny najmä na hraničných prechodoch, na zjazdoch z diaľnic do konkrétnych destinácií, ako aj po celej trase diaľnice. Kolóny však nie sú až tak výrazné, ako sa očakáva tento víkend,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Chorvátska polícia sa pred nastávajúcim víkendom intenzívne pripravuje na nápor účastníkov cestnej premávky. Na cestách bude zvýšený počet policajných hliadok, ktoré budú operatívne reagovať na vzniknutú situáciu.

PREČÍTAJTE SI: Chorvátsko: Plavky na prechádzku do mesta nestačia. Hrozí vám mastná pokuta

Návšteva Putina

Pod dopravné obmedzenia sa podpíše aj návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Slovinsku v sobotu. Návšteva sa síce koná v Slovinsku, ale zásadným spôsobom ovplyvní diaľnice v Chorvátsku.

"V okolí mesta Ljubljana bude uzatvorená diaľnica takmer počas celého dňa. Turisti smerujúci z Rakúska, Maďarska, Nemecka a iných štátov severnejšie od Slovinska do severných častí Chorvátska a Talianska nebudú môcť využiť diaľnicu v okolí mesta Ljubljana, ale budú smerovať od Mariboru na Zágreb a ďalej do všetkých destinácií Chorvátska, aj na Istriu a taktiež do Talianska. Značne sa tým zintenzívni cestná premávka na všetkých diaľničných ťahoch Chorvátska,“ varovala Baloghová.

Dovolenka Rakúšanov a Nemcov

Tretím dôvodom obmedzení je, že v Rakúsku a Nemecku začínajú vo veľkých firmách celozávodné dovolenky a prázdniny a množstvo občanov týchto štátov sa chystá na dovolenku práve v tomto období.

"Občania týchto štátov budú, vzhľadom na obmedzenia na slovinských diaľniciach, taktiež využívať diaľničné ťahy v Chorvátsku,“ skonštatovala Baloghová.

PREČÍTAJTE SI: Skôr ako si zbalíte kufre, myslite na Svetobežku. Pomôže aj tam, kde nefunguje internet

Polícia odporúča dovolenkárom, aby si pred cestou skontrolovali technický stav vozidla a to najmä chladiacu sústavu, zabezpečili plnú nádrž pohonných hmôt, zásobili sa dostatočným množstvo tekutín a jedla a dodržiavali dostatočné rozstupy medzi vozidlami.

"Súvislá, pomaly sa pohybujúca kolóna výrazne zvyšuje stupeň únavy a tým aj riziko nehody. V prípade pocitu únavy je potrebné čo najskôr zastaviť na najbližšom odpočívadle či čerpacej stanici a oddýchnuť si,“ povedala Baloghová.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Odporúčame