Prokop Slováček Rôzne Správy

Posun času nás môže poriadne rozladiť. Dodržiavajte spánkové desatoro

Zmena času na zimný môže rozhádzať náš spánok. Odborníčka radí čo robiť, aby sme ho mali čo najkvalitnejší.

Ilustračný obrázok k článku Posun času nás môže poriadne rozladiť. Dodržiavajte spánkové desatoro
Zdroj: pixabay.com

Posun času na zimný, môže podľa neurologičky, ktorá sa dlhodobo venuje liečbe porúch spánku ľudí rozladiť. Odborné asistentka na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Eva Feketeová radí, ako prechod zvládnuť čo najlepšie.

V sobotu v noci sme dostali hodinu spánku navyše, pomôže nám to?

Tá hodina nám často chýba. Väčšina pracujúcich, ktorí si vedome skracujú spánok, aby dobehli všetky pracovné a rodinné povinnosti, bude tento posun vnímať ako pozitívum aspoň niekoľko dní, kým opäť neskĺznu do starých koľají.

Celkovo, ako na nás zmena vplýva?

Problém so zmenou času mávajú neraz deti, starší ľudia, ale aj citlivejší jedinci, ktorí sa budú prebúdzať o hodinu skôr, ako ich rodina a denná únava bude potom spôsobovať podráždenie a poruchy koncentrácie a pamäti. Pomôcť tomu predísť by mohlo posunutie zaspávania na neskorší čas, to ale práve v týchto vekových kategóriách nebýva ľahké pre prítomnú únavu. Úprava času spánku u detí a starších ľudí zvyčajne trvá dlhšie.

Čo teda robiť, aby sme zmenu času zvládli čo najlepšie?

Liekom na prekonanie časového posunu by malo byť dodržiavanie takzvaného spánkového desatora. Podľa posunutého času by sa malo podávať jedlo, vykonávať pracovná i športová aktivita a únavu by sme nemali dospávať v priebehu dňa. Okrem toho je dobré dodržiavať aj ďalšie zásady spánkového desatora, teda aj striedmosť v pití kávy, čaju a alkoholických nápojov, a to zvlášť pred spaním, nejedávanie a nešportovanie večer či neriešenie problémových záležitostí pred zaspávaním.

Ak máme nedostatok spánku, ako sa to môže prejaviť?

Psychickou a fyzickou vyčerpanosťou. Dôsledkom bývajú často bolesti hlavy, poruchy myslenia a pamäti, nepokoj, zmeny nálady alebo depresie. Ľudí trpiacich nespavosťou častejšie trápi zvýšený krvný tlak a sú náchylnejší na infekcie. Kvalitu života môžu výrazne zhoršiť zvlášť dlhšie pretrvávajúce a neliečené poruchy spánku. Dĺžka spánku potrebná na dobrú regeneráciu organizmu je pritom veľmi individuálna.

Dobrý spánok, ako ho dosiahnuť?

Odporúčala by som pravidelné cvičenie a šport, zdravý životný štýl, žiadny alkohol, kofeín a cigarety, málo stresu, pohodové životné tempo, relax, pohodlná posteľ, tmavú a chladnejšiu miestnosť, skorý budíček, pohodlná poloha pri spánku, bylinkové čaje alebo preparáty, napríklad z valeriány, chmeľu, medovky, materinej dúšky, vôňu levandule či teplý kúpeľ.

Zmena času
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM