Rôzne Správy

RADÍME: Na odber krvi nemusíte prísť nalačno, odporúčajú sa ľahké raňajky

Kedysi bolo zaužívané, že na odber krvi musí prísť darca nalačno. Tento mýtus však už neplatí. Vhodné sú ľahké raňajky a džús.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Na odber krvi nemusíte prísť nalačno, odporúčajú sa ľahké raňajky
Zdroj: TASR

„Vhodné sú napríklad chlieb s džemom, ovsené vločky s džúsom, ovocie či zelenina,“ upozorňuje Slovenský Červený kríž (SČK). Tučným jedlám ako syry, maslo, smotana, mäsové jedlá či údeniny by sa mal človek ráno vyhnúť, platí to aj večer pred odberom.

Pitný režim je pri darovaní krvi veľmi dôležitý, upozorňuje SČK. Povolené sú voda, čaj, džús. Zdravotníci odporúčajú vypiť v deň odberu aspoň pol litra tekutín, deň pred odberom by to mali byť asi tri litre. Darca by nemal fajčiť aspoň šesť hodín pred odberom, piť alkohol osem až desať hodín.

Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. „So sebou si treba vziať občiansky preukaz a preukaz poistenca,“ radí SČK.

Jeden odber trvá asi 15 minút, vezme sa pri ňom približne 450 mililitrov krvi. Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Obmedzením môže byť aj návšteva niektorých krajín v nedávnej minulosti či operácia. Po darovaní je dobré oddýchnuť si jednu až dve hodiny, poriadne sa najesť a napiť.

Na Slovensku je vyše je 112 000 pravi­delných darcov. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM