RETRO FOTO: Takto sa gazdinky pripravovali na šibačku v 60-tych rokoch

Dnes sú supermarkety plné čokoládových vajíčok, a tak už prípravám na Veľkonočný pondelok nevenujeme toľko času, ako kedysi.

Zdobenie veľkonočných vajíčok je obľúbenou činnosťou nielen dievčeniec, ale aj nezbedných detí, ktoré sa môžu realizovať. Dnes už ale väčšina z nás radšej nakúpi v supermarkete čokoládové vajíčka rôznych veľkostí od obľúbených výrobcov.

V niektorých kútoch Slovenska však pretrvávajú tradičné prípravy na Veľkú noc dodnes. Pozrite si zopár archívnych snímok, ktoré dokazujú, že veľkonočné prípravy rozhodne majú svoje čaro.

Zdroj: TASR

V národnom podniku Figaro v Bratislave pripravili k Veľkej noci okrem iných sladkostí vyše 75-tisíc kusov čokoládových vajíčok vo vkusných lepenkových taštičkách. Na archívnej snímke z 25. februára 1961 v Bratislave veľkonočné vajíčka z Figara a Anna Šrámková.

Zdroj: TASR

Mária Ďurdinová z Veľkej Čause v okrese Prievidza pripravila ročne niekoľko tisíc kraslíc pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby. ÚĽUV ich exportoval do zahraničia, a to hlavne do Spojených štátov amerických, kde sa tešili veľkej obľube u našich krajanov. V roku 1966 pripravila Mária Ďurdinová takmer dve tisícky kraslíc.

Maľovanie kraslíc si vyžaduje veľkú zručnosť a trpezlivosť. Na vyfúknuté biele vajíčka sa pomocou špendlíka nanášal včelí vosk. Vajíčka sa potom farbia. Farbenie a sušenie sa opakuje toľkokrát, koľko farebných kombinácií sa zvolí. Na archívnej snímke zo 7. apríla 1966 vo Veľkej Čause vidno maľované kraslice.

Zdroj: TASR

Hoci Domaniža v okrese Považská Bystrica nie je už číro rázovitá dedina, predsa sa tu uchovávajú niektoré staré zvyky. Dievčatá dávajú kúpačom na Veľkú noc pekné kraslice, ktoré v Domaniži maľujú a o ktoré je záujem aj v zahraničí.

Zásluhou ľudovej umelkyne Štefánie Dudákovej sa stávajú veľkonočné kraslice z Domaniže čoraz známejšie tak doma, ako aj v zahraničí. Táto skromná 56-ročná žena, rodáčka z Domaniže sa zaoberá maľovaní kraslíc od malička. Najprv ich maľovala len pre svojich spoluobčanov.

V roku 1957 začala pracovať pre ÚĽUV v Bratislave, kam ich ročne odosiela vyše tisíc kusov. Svojich kúpačov obdaruje peknými vlastnoručne maľovanými kraslicami aj dcéra ľudovej umelkyne Jurana Dudáková.

Na archívnej snímke z 8. apríla 1966 veľkonočné zvyky v Domaniži.

Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24/TASR

Odporúčame