"Tatarák" by bez hrozby pokút mohli v prevádzkach podávať čoskoro

Tatárske bifteky by sa už čoskoro mohli v reštauráciách podávať bez hrozby pokút. Ministerstvo zdravotníctva navrhlo minulý týždeň zmenu vyhlášky.

Ilustračný obrázok k článku "Tatarák" by bez hrozby pokút mohli v prevádzkach podávať čoskoro
Zdroj: Facebook

„Tatarák“ je tepelne neupravené mäso s vajcom a koreninami. Terajšia vyhláška o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania ho zakazuje podávať.

Ministerstvo zdravotníctva tak, ako už avizoval hlavný hygienik Ján Mikas, navrhlo tento týždeň jej zmenu. Platiť má od mája, bude to však závisieť aj od pripomienok kompetentných.

Pravidlá podávania

Podávaniu „tataráku“ bude mať pravidlá. Pokrm bude potrebné pripraviť z vopred zmrazeného mäsa, bude sa musieť podávať bezprostredne po jeho dohotovení.

Prevádzky, ktoré chcú podávať tatársky biftek, to musia vopred oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

V jedálnom lístku má tiež byť informácia, že takéto mäso, ale aj tepelne neupravené ryby či vajcia, sa neodporúčajú konzumovať deťmi, tehotnými a dojčiacimi ženami či osobami s oslabenou imunitou.

Tataráková petícia

Verejná diskusia o predaji „tataráku“ v reštauráciách sa rozprúdila po tom, čo mali hygienici koncom septembra minulého roka zakázať predávať biftek niektorým prevádzkam.

Za jeho zachovanie v stravovacích zariadeniach vznikla na webe petícia. Biftek ako tepelne nespracované mäso môže podľa hygienikov spôsobiť vracanie, bolesti brucha, zvýšenú teplotu, hnačky, v prípade listeriózy je riziko potratov.

Úpravou vyhlášky sa zaoberala pracovná skupina zložená z kuchárov, hotelierov, hygienikov či predstaviteľov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

Odporúčame