V Európe hlásia nové prípady výskytu osýpok: Strašia i v dovolenkových destináciách

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje rodičov na výskyt osýpok v niektorých dovolenkových destináciách. Zvážiť by ste mali cestovanie s neočkovanými deťmi.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku V Európe hlásia nové prípady výskytu osýpok: Strašia i v dovolenkových destináciách

Osýpky stále strašia Európu, nové prípady výskytu hlásia i v niektorých dovolenkových destináciách. Slovenskí rodičia by mali preto zvážiť cestovanie s neočkovanými deťmi do týchto krajín, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Nové prípady hlásia napríklad v Taliansku, Bulharsku či Česku. Tiež vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii, Rumunsku.

Skoršie očkovanie

Rodič s vidinou zarezervovanej dovolenky by nemal podľa hygienikov tlačiť na očkovanie v skoršom veku dieťaťa. „Neodporúčame to urobiť skôr, ako káže očkovací kalendár, má to svoje opodstatnenie, schému je dôležité dodržať, aby boli protilátky účinné,“ povedala hovorkyňa ÚVZ SR Zuzana Drobová.

Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné, robí sa najskôr v prvom dni 15. mesiaca života, najneskôr v 18. mesiaci života, preočkovanie sa vykonáva v 11. roku života.

Individuálne očkovanie

Individuálne očkovanie mladších detí sa v bežnej praxi podľa Drobovej nerobí. „Výnimky je možné urobiť v mimoriadnych situáciách, deti od veku šesť mesiacov očkujú lekári v prípade, ak sa nachádzajú v priamom styku s chorým na osýpky alebo podozrivým z ochorenia,“ vysvetlila hovorkyňa.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému.

Osýpky na Slovensku

Na Slovensku už tento rok potvrdili prípad osýpok, bol však importovaný. Šlo o 25-ročného Taliana, ktorý študuje v Košiciach. Pravdepodobne sa nakazil v Novom Sade v Srbsku. Podozrenie na osýpky mali lekári aj u 13-mesačného bábätka, tie sa však u neho nakoniec nepotvrdili.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame