Petra Janigová Basketbal

V Koniarni všetko po starom, Košice vyhrali o 30 bodov

Ani v treťom spoločnom meraní síl majstra a vicemajstra v tejto sezóne sa meno víťaza nezmenilo. Po náročnom zápase a cestovaní z Ruska, prehrali Ružomberčanky s Košicami o tridsať bodov - 55:85.

Košice išli do vedenia hneď prvým košom aktívnej Vieruovej a od tohto momentu už zápas zo svojich rúk nepustili. Na víťaznú cestu sa Dobrí Anjeli nasmerovali v druhej minúte, tri razy našli ružomberský kôš a razom bolo 0:6. Domáci tím si strelecký účet otvoril až po troch minútach zásluhou Brezániovej, ktorá znížila na 2:6. Ružomberok však hral na vlastnej palubovke druhé husle a v tomto zápase sa musel na svojho súpera iba doťahovať. A to sa basketbalistkám MBK darilo iba prvú štvrtinu, keď ešte s Košičankami ako tak držali krok. Ruža sa v úvode dokonca niekoľkokrát priblížila aj na dva body, čo bol najtesnejší rozdiel v celom zápase. Už po prvej štvrtine strácal domáci tím na Košice osem bodov a tento náskok v druhej časti hry narástol ešte výraznejšie. Po dvojke Tetemondovej v 13. minúte sa Ružomberok strelecky nadlho odmlčal, čo východniarky využili najlepšie ako vedeli. Po pätnásťbodovej šnúre viedli 35:14 a tento priepastný náskok sa domácemu tímu dohnať nepodarilo. Rozhodnuté tak bolo už po prvom polčase, ktorý MBK prehral – 24:42.

Po prestávke prišli asi najsvetlejšie okamihy Ružomberka. V tretej štvrtine nastrieľali dievčatá s ružou na hrudi najviac, až devätnásť bodov, no prehru, ktorá sa zrodila v druhej časti hry sa im už odvrátiť nepodarilo. Kým o strelecké konto Anjelov sa výdatne starala najmä zahraničná dvojice McCrayová a Vieruová, v drese MBK sa ťahúň akosi nenašiel a s pribúdajúcimi minútami naberal tretí výsledok s týmto súperom nepríjemné rozmery. Košice mali svoj vybudovaný náskok neustále pod kontrolou, domáci tím sa preto na menej ako dvadsať bodov ani nedostal. V závere sa zápas už iba dohrával a posledné minúty patrili opäť hostkám. Po dvojke Tetemondovej za stavu 54:76 padali lopty takmer stále na ružomberskej polovici, takže so záverečným klaksónom sa zrodilo vysoké víťazstvo úradujúceho majstra – 55:85.

Štefan Svitek, tréner Good Angels Košice: „Celých štyridsať minút sme hrali veľmi koncentrovane, boli tam nejaké malé výpadky, ale to je v jednom zápase normálne. Opäť sme sa opierali o dobrú obranu, v prvom polčase sme súperovi dovolili nastrieľať iba dvadsaťštyri bodov a tam sme položili základ dnešnej výhry. Ružomberok ale viackrát dokázal, že sa dokáže do zápasu vrátiť, má vo svojom kádri hráčky, ktoré sa nevzdávajú. Aj tretia štvrtina bola veľmi vyrovnaná, nám sa však podarilo stále držať zhruba ten dvadsaťbodový náskok, ktorý nakoniec narástol. Myslím, že to bol dobrý extraligový zápas.“

Ivan Kurilla, tréner MBK Ružomberok: „Košice dnes ukázali najmä kvalitnú obranu, čo nám robilo problémy na pozícii krídel a bojovali sme s tým najmä prvú štvrtinu. Prebrali sme sa po tretej štvrtine, lenže ten dvadsaťbodový náskok, ktorý si súper do polčasu vytvoril už bol na tak skúsené družstvo veľa. My sa teraz musíme dať dokopy, zregenerovať sa, bolo toho na nás možno veľa v tomto týždni, ale aj napriek tomu, boli situácie a chyby, ktoré by sa nemali v takomto zápase opakovať a musíme na nich pracovať. Niektoré hráčky si musia uvedomiť, že keď dostanú príležitosť, nemajú sa čoho zľaknúť. V takomto zápase treba predovšetkým ukázať nasadenie a bojovnosť. V niektorých momentoch sa však naše mladé dievčatá tejto možnosti zľakli.“

Extraliga žien – 21. kolo:

MBK Ružomberok – Good Angels Košice 55:85 (12:20, 12:22, 19:22, 12:21) Najviac bodov: Štěpánová 11, Bučáková 9, Guzmanová a Tetemondová po 8 – McCrayová 22, Vieruová 20, Kupčíková 10 TH: 14/9 – 22/17, fauly: 27 – 20, trojky: 4 – 6, rozhodovali: Hlinka a Tomašovič, 1400 divákov