Ilustračný obrázok k článku Čaro Žilinského kraja: Sedem miest, ktoré prekvapia nejedného návštevníka
Zdroj: Dnes24/TASR(E. Ďurčová, M. Svítok, M. Kapusta)

Čaro Žilinského kraja: Sedem miest, ktoré prekvapia nejedného návštevníka

Severné Slovensko, to nie sú len hory a Oravský hrad. Vybrali sme pre vás niekoľko originálnych výletov, ktoré tieto končiny ponúkajú. Niektoré možno vôbec nepoznáte.

Barbara Dallosová Správy
Barbara Dallosová Správy

Čaro Žilinského kraja: Sedem miest, ktoré prekvapia nejedného návštevníka

Severné Slovensko, to nie sú len hory a Oravský hrad. Vybrali sme pre vás niekoľko originálnych výletov, ktoré tieto končiny ponúkajú. Niektoré možno vôbec nepoznáte.

Ilustračný obrázok k článku Čaro Žilinského kraja: Sedem miest, ktoré prekvapia nejedného návštevníka
Zdroj: Dnes24/TASR(E. Ďurčová, M. Svítok, M. Kapusta)

O dovolenke na Slovensku sa tento rok hovorí viac než kedykoľvek predtým. Slováci tak začínajú objavovať aj zákutia, o ktorých doposiaľ netušili. Žilinský kraj ukrýva mnoho miest, ktoré sa rozhodne oplatí objavovať. Vybrali sme pre vás sedem viac i menej známych inšpirujúcich lokalít.

Plte na Orave

Celé stáročia sa plťami dolu Oravou zvážalo hlavne stavebné drevo a rôzny iný tovar. Dnes je pltníctvo na Orave skôr turistickou záležitosťou.

Vychutnejte si plavbu riekou Orava popod pôsobivé skalné bralo, na ktorom sa týči dominanta regiónu, Oravský hrad. Plavba z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku plavba trvá asi hodinu. Praktické je, že šoférov tu odvezú po plavbe späť k ich autám.

Ak nedovolenkujete priamo v oravskom regióne, Žilinský kraj ponúka aj iné možnosti. Na pltiach sa splavujú i Dunajec a Váh.

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Bobová dráha Veľká rača

Snowparadise Veľká Rača sa mnohým spája predovšetkým so zimnou dovolenkou. Areál má však čo ponúknuť aj v letných mesiacoch.

Jednou z obľúbených atrakcií, predovšetkým pre rodiny s deťmi, je tunajšia bobová dráha. Tá spája do nezabudnuteľného zážitku adrenalín a zábavu. V bobe sa budete rútiť rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. Samozrejme, všetko je bezpečné.

Štart bobovej dráhy je vpravo od vrcholovej stanice lanovky na Dedovke a na rovnakom mieste je aj cieľ. To znamená, že tam, kde na bobovú dráhu nastúpite, tam aj vystúpite. Pridanou hodnotou aktrakcie je lokalita, do ktorej je zasadená. Zo všetkých strán ju obklopujú krásne prírodné scenérie.

Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Jánošíkove diery

Skalnatý úkaz v prírodnej rezervácii Rozsutec už objavilo mnoho turistov. A nie je náhoda, že kto sa sem príde pozrieť raz, častokrát sa vracia i každý rok.

Jánošíkove diery sú sústavou tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery.

Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov. Toto dielo prírody je tiež domovom rozmanitých druhov rastlín a živočíchov. Stredne náročnú turistiku zvládnu aj rodiny s deťmi.

Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami.

Jánošíkove diery, Terchová
27
Galéria

Rodný dom Jozefa Kronera

V dedinke Staškov neďaleko Čadce stojí priamo pri koľajisku nanápadný domček. Rozhodne však nie je obyčajný. Postavili ho v roku 1914 ako strážny dom pre železničnú trať a narodila sa v ňom herecká legenda Jozef Kroner. Pred niekoľkými rokmi stavba prešla rekonštrukciou a je sprístupnená návštevníkom.

Uvidíte tu dobový nábytok, doplnky, fotografie a rôzne osobné predmety z hercovej pozostalosti, vďaka čomu sa vám otvorí celkom nový pohľad na známu osobnosť. Zaujímavosťou je, že zariadenie a niektoré predmety samotného herca do novozrekonštru­ovaného domu venovala Zuzana Kronerová, čo pridalo miestu na autenticite ešte viac.

Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

MaraFUN

Najväčšiu slovenskú priehradu netreba zrejme nikomu zvlášť predstavovať. Liptovská Mara je jednou z najobľúbenejších slovenských destinácií. Ako ale letný pobyt pri Mare okoreniť? Pre milovníkov adrenalínu je odpoveďou MaraFUN.

Ide o športovo-zábavné centrum, ktoré sa nachádza priamo na pláži. Rekreantom ponúka úžasné zážitky a atrakcie pre všetky vekové kategórie.

Deti sa vybláznia na lodičkách pod dozorom a v bezpečí bazénov. A pre tých odvážnejších sú tu motorové člny, vodné skútre, flyboard, wakeboard, kajaky a mnoho ďalšieho.

Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vodné mlyny v Kvačianskej doline

Malebne Chočské vrchy sú pre milovníkov turistiky hotovým rajom. Ukrývajú bohatú spleť turistických trás a aj niekoľko naozaj zaujímavých momentov. Jedným z nich sú bezpochyby vodné mlyny Oblazy v Kvačianskej doline.

Horské mlyny sú jednou z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenou do pôvodného prírodného prostredia.

Postavené sú v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa nazýva Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Oba vodné mlyny vznikli v prvej polovici 19. storočia pri ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. Neskôr bol jeden z nich v roku 1936 prerobený na pílu. Po tom, čo ich vlastníci postupne opustili, ich od roku osemdesiatych rokov rekonštruovali nadšenci, ktorým vďačia za svoju dnešnú podobu.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Šútovský vodopád a Kráľovianske jazero

V Malej Fatre sa ukrýva rozprávkové miesto – Šútovský vodopád. Ak patríte medzi tých, ktorí na výletoch zbesilo fotia, vedzte, že odtiaľto si odnesiete naozaj krásne zábery.

Šútovský vodopád je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku a vôbec najvyšší v Malej Fatre. Nájdete ho len štyri kilometre od obce Šútovo v okrese Martin. Východiskovým miestom je osada Rieka patriaca ku Kráľovanom. K vodopádu sa ide náučnou trasou, Šútovskou dolinou. Cesta k vodopádu je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Po prechádzke k vodopádu odporúčame ešte jeden zážitok. Jazero v časti Kráľovany-Rieka vyhľadávajú návštevníci na kúpanie alebo potápanie. Zatopený kameňolom s tyrkysovou vodou vyzerá ako namaľovaný a ponúka výhľady na horské svahy.

Šútovský vodopád
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín