Do regiónov pôjde o 11 miliónov eur viac

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na minulotýždňovom 25. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK už tretiu tohtoročnú úpravu rozpočtu. Ten župa navýši o 11.257.044 eur.

Ivana Milanová
Ilustračný obrázok k článku Do regiónov pôjde o 11 miliónov eur viac
Zdroj: ŽSK

Ako uviedol riaditeľ odboru financií ŽSK Stanislav Ulaher, kraj prerozdelil v rámci kapitálových výdavkov najväčší objem financií do školstva. „Ide o zvýšenie o 2,3 milióna eur. Keďže sú to kapitálové výdavky, peniaze školy využijú najmä na stavebné práce, no taktiež na nákupy strojov a potrebných zariadení. Zároveň zafinancujeme aj projektové dokumentácie na nové projekty, ktoré pripravujeme,“ doplnil S. Ulaher.

Telocvičňu zateplia a opravia aj v Obchodnej akadémii v Ružomberku. Náklady sú v predpokladanej výške 225-tisíc eur.

V Spojenej škole v Tvrdošíne zase zrekonštruujú školský internát v rámci investície 200-tisíc eur. Stavebné práce začnú aj v Strednej zdravotníckej škole v Žiline, počas prázdnin župa zateplí budovu a opraví strechu za 100-tisíc eur. Výmenu okien plánuje ŽSK zrealizovať v priestoroch Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. „Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, preto budeme k obnove pristupovať veľmi citlivo podľa návrhov pamiatkarov. Ide o krásny historický areál, podčiarkneme jeho zaujímavé prvky aj pri výmene vstupných dverí a oprave poškodených častí fasády,“ priblížil žilinský župan.

Úprava rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja prinesie tiež investície do domovov sociálnych služieb či kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti ŽSK. Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb na Karpatskej v Žiline i Centrum sociálnych služieb PARK v Čadci využijú po 150-tisíc eur na prístavbu lôžkových výťahov a na Oravskom hrade sa začne s reštaurovaním poľovníckeho, červeného a hudobného salónu za 107-tisíc eur, čím kraj uzavrie kompletnú rekonštrukciu Turzovho paláca. Pre župné nemocnice v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši a Oravskú poliklinika v Námestove znamená tretia úprava rozpočtu zvýšenie príjmov o 362-tisíc eur.

Do oblasti dopravy vyčlenila župa viac ako 60-tisíc eur.

Zdroj: ŽSK