Dôchodcovia pracujúci na dohodu si prilepšia: Zo zárobku do 200 eur by nemali platiť odvody

Dohody dôchodcov, ktorí mesačne nezarobia viac ako 200 eur budú oslobodené od odvodov. Privyrobiť si po novom budú môcť aj predčasní dôchodcovia.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Dôchodcovia pracujúci na dohodu si prilepšia: Zo zárobku do 200 eur by nemali platiť odvody
Zdroj: TASR

Dôchodcovia privyrábajúci si na dohodu by od budúceho roka nemali platiť odvody, ak ich zárobok nepresiahne 200 eur. Tieto zmeny v novele zákona o sociálnom poistení navrhuje koaličná poslankyňa Irén Sárközy (Most-Híd). Pozmeňujúci návrh predložila na záver piateho rokovacieho dňa 21. schôdze Národnej rady SR.

Oslobodenie od odvodov

Ľudia v poproduktívnom veku si tak budú môcť privyrobiť. Odvody nebudú musieť platiť pri zárobku 2400 eur ročne. „Rovnaká výhoda v súčasnosti platí aj pre študentov stredných a vysokých škôl. Dôchodcovia si budú môcť určiť dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, na základe ktorej nebudú mať postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia,“ priblížila Sárközy.

Nové opatrenie by sa malo dotknúť približne 50 000 starodôchod­cov, ale aj 14 000 invalidných dôchodcov. Privyrobiť si po novom budú môcť aj predčasní dôchodcovia, ktorých je okolo 20 000. Ľudia aj v poproduktívnom veku si budú môcť privyrobiť.

Zmeny by mali vstúpiť do platnosti od 1. januára budúceho roka. Oslobodenie dohôd seniorov od odvodov bude mať negatívny vplyv na štátny rozpočet.

Mimoriadna schôdza

Poslanci sa vrátia do parlamentných lavíc v stredu (18.10.). Hlasovať budú o prerokovaných novelách zákonov najmä z dielne ministerstva práce. Následne o 14. hodine odštartuje mimoriadna schôdza, kde chce opozícia hovoriť o kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG). Opozícia žiada audit všetkých právnych zmlúv, ktoré uzatvorili všetky ministerstvá, aby to preskúmal Najvyšší kontrolný úrad. Tiež žiada prijatie pravidiel na uzatváranie právnických zmlúv, aby sa takéto prípady nezopakovali.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame