Tomáš Batiz Basketbal

Famózne Ružomberčanky: V Koniarni si poradili s francúzskym vicemajstrom

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v prvom osemfinálovom zápase Európskeho pohára FIBA na domácej palubovke nad francúzskym družstvom Tarbes Gespe Bigorre 68:65.

Ilustračný obrázok k článku Famózne Ružomberčanky: V Koniarni si poradili s francúzskym vicemajstrom

Ružomberčanky mali po úvodnej štvrtine 10-bodové manko, postupne však zlepšili svoju hru, ktorá vygradovala v záverečnej časti. V nej si vypracovali tesný náskok, ktorý napokon udržali a pripravili súperkám prvú tohtoročnú prehru v EP FIBA.

Odveta je na programe vo štvrtok 31. januára vo Francúzsku. Víťaz dvojzápasu sa vo štvrťfinále stretne s lepším z dvojice Lyon – Gorzow.

MBK Ružomberok – Tarbes Gespe Bigorre 68:65 (28:37)

Zostava a body MBK Ružomberok: Ellenbergová-Wileyová 26, Šikšniutéová 13, Mištinová 11, Jackovecová 8, Jefferyová 2 (Kelčíková 6, Markovičová 2, Stašová a Janoščíková 0), najviac bodov Tarbes: Gayeová 18, Galliou-Loková 15, Princeová 14. Rozhodovali: Uuehendrik (Est.), Mavisu (Tur.), Kaludjerovič (Č. Hora), TH: 20/18 – 11/11, trojky: 4 – 8, os. chyby: 16:22, štvrtiny: 9:19, 19:18, 16:17, 24:11.

Ružomberčanky nezachytili úvod, po ktorom prehrávali 2:5 a 4:13. Tréner Juraj Suja zareagoval oddychovým časom, ale ani po ňom sa domáce hráčky nevyhli nepresnostiam v obrane i zakončení. Hostkám sa v prvej štvrtine darila streľba spoza oblúka a aj vďaka trom trojkám ju vyhrali o 10 bodov. Druhá štvrtina priniesla presnejšie zakončenie Ružomberčaniek, ktorým sa viackrát podarilo presne zakončiť súčasne s faulom. Pred druhým polčasom však manko stiahli iba minimálne – na rozdiel deviatich bodov.

Aj tretia štvrtina bola vyrovnaná, Ružomberčankám sa v nej viackrát podarilo stiahnuť manko, ale hostky si opäť pomohli presnou streľbou zdiaľky. Stíhacia jazda domácich pokračovala aj v záverečnej štvrtine. Ružomberčanky postupne doťahovali a v závere sa dostali aj do náskoku 66:63. Záver v búrlivej atmosfére priniesol drámu, po ktorej domáce zvíťazili o tri body – 68:65.