Jozef Milan Kultúra

Fotograf Ivan Meňhart: Mojou témou je portrét a akt

V priestoroch Liptovského múzea v Ružomberku je do konca augusta sprístupnený 37. ročník výstavy umeleckej fotografie členov Zväzu slovenských fotografov. Jedno z viacerých ocenení za kolekciu aktov získal Ivan Meňhart. Ponúkame vám rozhovor s autoro

Ivan Meňhart je pedagóg, pôvodne geológ – chemik. Venoval sa maľovaniu, neskôr si urobil výtvarnú výchovu a estetiku. Dnes učí na Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach.

Prečo práve portrét a akt? Mojou témou, kde sa dá veľmi dobre pohrať so svetlom, je portrét a akt. Zachytávať psychológiu mi, myslím, sedí. Samozrejme, ako každý amatér, spočiatku som robil všetko.

Je ťažké získať model pre akt? Niekedy áno. Väčšinou svoje modely poznám, lebo zle sa robí anonymne, keď to prvé fotenie vôbec nemusí vyjsť.

Ako sa pripravujete, máte vopred všetko jasné? Mám vopred taký scenár, ale stalo sa mi, že model bol veľmi tvorivý a fotenie išlo úplne iným smerom.

Fotíte digitálnym fotoaparátom? Nie, robím klasický mokrý proces – vývojka, ustálovač, tmavá komora a techniky so svetlom. Je to časove a materiálne náročnejšie, čo by som v digitále urobil päť minút, mi trvá hodinku, dve. Cítim však väčšiu tvorivú účasť. Stále ma vlastne drží čaro fotokomory.

Vystavených je 185 fotografií na voľnú tému a 39 fotografií na tému akt. Pozrieť si môžete taktiež kolekciu fotografií zo Sväzu českých fotografov a spoznať 120-ročnú históriu najstaršieho Fotoklubu Nekazanka Praha.

RK foto vystava zsf
15
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie