Futbalová akadémia pomôže profesionálnej výchove mladých talentov

Pri Základnej škole (ZŠ) Klačno a v areáli futbalového štadióna v Ružomberku vznikne do dvoch rokov futbalová akadémia.

Ivana Milanová
Ilustračný obrázok k článku Futbalová akadémia pomôže profesionálnej výchove mladých talentov
Zdroj: TASR

Nové futbalové ihrisko vyrieši dolnoliptákom problémy s nedostatočným počtom ihrísk, ktoré im na kvalitný tréningový proces nestačia.

„Dlhoročné skúsenosti s mládežníckym futbalom nám ukazujú, ako nevyhnutný je fungujúci model prepojenia klub – škola v oblasti športovej prípravy a vzdelávania. Kvalitný systém prepojenia základných a stredných škôl so športovými triedami je presne tá cesta, ktorá mladým ľuďom otvára dvere k úspechu,“ informoval TASR generálny manažér Mestského futbalového klubu (MFK) Ružomberok Ľubomír Golis.

Hlavným zámerom vybudovania futbalovej akadémie v Ružomberku je vytvoriť priestor na športovú a mimošportovú činnosť mládeže v celej spádovej oblasti severného Slovenska. Kvalitná futbalová infraštruktúra, moderné ubytovacie zariadenie, vzdelávacie miestnosti či kvalitný trénerský a pedagogický personál sú totiž zárukou zdravého vývoja mladých ľudí, ktorí budú príkladom pre svoje okolie, myslí si Golis.

„S výchovou mladých športovcov máme výborné skúsenosti. Na Liptove vyrástlo niekoľko futbalových hráčov ako Žofčák, Sapara, Kucka či Jendrišek, ktorí reprezentovali našu krajinu v mládežníckych aj seniorských reprezentáciách. Pôsobia tu najtalentovanejší hráči nielen z Liptova, ale tiež z Oravy, Turca, Banskej Bystrice či východného Slovenska,“ skonštatoval generálny manažér MFK Ružomberok.

V rámci projektu vznikne v blízkosti ZŠ Klačno futbalové ihrisko s umelou trávou s certifikáciou FIFA PRO a rozmermi 100 × 55 metrov doplnené o atletický sektor. Súčasťou akadémie bude aj ubytovacie a vzdelávacie zariadenie pre športovcov a trénerov a tribúna pre 200 ľudí v areáli futbalového štadióna. Na tento účel získali Ružomberčania 1,5 milióna eur od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Finančnú pomoc poskytne aj akciová spoločnosť Eco-Investment.

Zdroj: TASR