Tomáš Batiz Kultúra

Historické premeny mesta na pohľadniciach približuje nová kniha

Historický zrod moderného Ružomberka mapuje nová obrazová publikácia od dvojice otec a syn - Antonína a Antona Hruboňovcov.

Ilustračný obrázok k článku Historické premeny mesta na pohľadniciach približuje nová kniha
Zdroj: Dnes24.sk

Kniha s viac ako štyrmi stovkami dobových pohľadníc zachytáva premeny mesta od konca 19. storočia do polovice 20. storočia. Určená je najmä milovníkom histórie a zberateľom.

Pohľadnice pochádzajú zo zbierky lekára Antonína Hruboňa. „Spočiatku som si naivne myslel, že moja zbierka bude obsahovať iba niekoľko stoviek pohľadníc, dnes sa už počíta na tisíce. Z tohto dôvodu zostavenie tejto obrazovej publikácie a užší výber publikovaných pohľadníc musel prejsť viacerými výberovými kolami,“ priblížil v predhovore knihy.

Publikácia je rozdelená do piatich tematických kapitol. „V úvode je história zrodu moderného Ružomberka, nasleduje päť častí. V prvej sú najstaršie pohľadnice, litografie, panorámy a korešpondenčné lístky. V druhej a tretej kapitole zachytávame jednotlivé verejné priestranstvá – námestia, ulice, architektonické dominanty, priemyselné podniky, obchody či pešiu zónu. Do štvrtej kapitoly sme zaradili udalosti mesta a na záver špecifickú edíciu pohľadníc, ktoré sa niečím vymykajú oproti ostatným v predošlých kapitolách,“ vysvetlil počas uvedenia knihy do života historik Anton Hruboň.

Ružomberok v období zachytenom v knihe predstavuje úspešný príbeh dynamického progresívneho mesta, a to nielen v kontexte Liptova, územia Slovenska, ale celého bývalého Uhorského kráľovstva. Cieľom publikácie „Náš Ružomberok na historických pohľadniciach“ je prostredníctvom obrazových materiálov priblížiť, ako moderný Ružomberok vznikal a ako sa v priebehu desaťročí menil do podoby, ktorá dala základ jeho vzhľadu na prahu súčasnosti.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie