Petra Janigová Basketbal

K pokoreniu Dynama chýbal iba krôčik

V prvom štvrťfinálovom zápase Európskeho pohára mali Ružomberčanky Kursk už takmer na lopatkách, no najtesnejšie víťazstvo si napokon odviezli Rusky. Dynamo to však nemalo vôbec jednoduché, jednoznačný favorit vyhral zápas až po trojke, sekundu pred

Ruský tím vytiahol hneď na úvod dva úspešné trojkové pokusy, ale domáci tím a ani nabitá Koniareň sa nezľakla. Po štyroch minútach a šesťbodovej šnúre viedol Ružomberok 10:6 a aj keď skóre sa neustále prelievalo zo strany na stranu, MBK bol stále o jeden krok vpredu. Štvrťfinálový zápas sa hral v obrovskom tempe, veď ešte v 9. minúte mala Ruža o šesť bodov navrch (20:14) a po prvej štvrtine už bol stav nerozhodný – 20:20. Domáce basketbalistky hnala dopredu nielen zaplnená Koniareň, ale v prvej polovici ich výdatne potiahla aj nezastaviteľná Carmen Guzmanová. Práve po jej treťej trojke v 14.minúte priklonila Ruža zápas na svoju stranu (30:27) a od tejto chvíle ho už z rúk nepustila. Rusky sa síce približovali a domáce si držali na dostrel, no vedenie si vziať nedokázali. Rýchla a bojovná hra Kurillových zvereniek na skúsený ruský tím platila a úspešne ničila aj ich výškovú prevahu.

Prvý polčas vyhrali domáce basketbalistky iba tesne 42:40, ale po prestávke to naplno rozbalili. Aj keď v 25. minúte sa Kursku podarilo dorovnať na 48:48, Rusky sa dlho netešili. Už o tri minúty sa Ruža zásluhou výborne hrajúcej Kataríny Tetemondovej odtrhla na desať bodov a minútu pred koncom tretej štvrtiny viedla aj najvyšším, dvanásťbodovým rozdielom – 65:53. Mimoriadne vzácne víťazstvo, ktorému už nič nestálo v ceste, sa ale začalo rúcať v poslednej štvrtine. Na svoj prvý kôš si domáce museli počkať dlhé tri minúty, keď streleckú smolu prelomila až Lásková. Ružomberčanky ale v streľbe z vyložených pozícií zlyhávali aj naďalej a Dynamo bod po bode kresalo svoje manko.

Počas piatich minút dokázal domáci tím skórovať iba dva razy, čo bolo oproti trinástim bodom Kursku príliš málo a náskok Ruže sa v 35. minúte dramaticky znížil na 72:70. Pravá basketbalová dráma sa začala dve minúty pred koncom, keď na 74:74 dorovnala Johnsonová. Do záverečnej sirény ostávalo posledných sedemnásť sekúnd a Ružomberok po presnom zakončení Lucie Láskovej viedol 80:78. Lenže po oddychovom čase zahrali Rusky víťazný signál, keď sekundu pred koncom zakončila spoza trojkového oblúka Anna Petraková. Zápas hodný štvrťfinále tak v šťastnom závere vyhrali doteraz neporazené Rusky, aj napriek tomu mal Ružomberok k víťazstvu naozaj blízko. O väčší zázrak sa MBK pokúsi o týždeň, odvetný zápas na pôde Dynama Kursk sa odohrá 8. februára o 16:00 SEČ, pričom textový live prenos môžete sledovať na internetovej stránke www.fibaeurope.com.

Ivan Kurilla, tréner Ružomberka: „Odohrali sme veľmi kvalitné stretnutie proti klubu s neporovnateľne vyšším rozpočtom. Gratulujem mu k víťazstvu, my sa nemáme za čo hanbiť. Nech to neznie ako výhovorka, ale máme v tíme mladé slovenské hráčky, preto nás musí tešiť, že Veronika Černáková, Katarína Tetemondová či Mária Felixová ukázali aj v tomto zápase, že herne a basketbalovo rastú. V záverečnej štvrtine sme mali čisté pozície spod koša, ktoré sme nepremenili. Mladé dievčatá potrebujú odohrať čo najviac takýchto duelov. “

Alfredas Vainauskas, tréner Kurska: „Bol to veľmi kvalitný a náročný súboj. Ružomberok hral umne, mal veľmi dobre prečítaný náš tím. Odhalil naše slabiny a využil svoje prednosti.“

MBK Ružomberok (SR) – Dynamo Kursk (Rus.) 80:81 (20:20,22:20, 26:17, 12:24) Zostava a body Ružomberka: Guzmanová 22 (3 trojky), Tetemondová 22, Lásková 8, Bučáková 6, Štěpánová 4 (Anderssonová 10, Černáková 6, Brezániová 2, Felixová 0) Najviac bodov Kurska: Johnsonová 22, Petrakovová 19 (3 trojky), Snowová 16 TH: 17/15 – 19/14, fauly: 18 – 15, trojky: 5 – 7, rozhodovali: Anžulovič (Chor.), Földházi (Maď.) a Madinger (Nem.), 2200 divákov