Ivana Milanová Rôzne

Kto bol sv.Valentín?

Utorok, 14. februára, je už za rohom a každý dobre vie, čo to znamená. V tento deň sa oslavuje sviatok všetkých zamilovaných. Posielajú sa valentínky, nakupujú sa darčeky a zamilovaní sa schádzajú na romantických miestach. Ale viete, kto bol sv. Vale

Legendy o svätom Valentínovi

O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje celý rad legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá popisuje obdobie za vlády cisára Klaudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Klaudia bol dôvod prostý, nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to panovník zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list jednej žene a tak vzniklo prvé valentínske prianie.

Druhá legenda sa odohráva tiež v starom Ríme a popisuje Valentína ako cnostného, počestného a múdreho muža. Cisár sa dopočul o jeho múdrosti a pozval ho k sebe. Oficiálne sa Valentín nemohol stať cisárovým priateľom, pretože veril poverám a tak ho radšej ubytoval u mestského prefekta Astoria. Prefekt mal krásnu, ale nevidiacu dcéru, do ktorej sa Valentín zamiloval. Astorius ho poprosil, aby sa modlil za vyliečenie dcéry. Dievčaťu sa skutočne zrak vrátil a o zázračnom uzdravení si rozprával celý Rím. Bohužiaľ pohania odmietli v zázrak uveriť a vtrhli do domu prefekta. Odviedli Valentína a za mestom mu mečom sťali hlavu. Po svojej smrti sa stal sv. Valentín patrónom vernej, čistej a oddanej lásky.

Svätý Valentín vo svete

V Spojených štátoch má sviatok sv. Valentína dlhú tradíciu. Prvé valentínske priania boli vyrobené v 19. storočí, maľovali sa ručne na papieri zo zámoria a zdobili sa ornamentmi, korálikmi, morskými mušľami alebo sušenými kvetmi . V Anglicku sa medzi ľuďmi hovorilo, že 14. februára si vtáci, predovšetkým holuby a labute, volia svojich partnerov na celý život. V Škótsku sa Valentínom alebo Valentínkou stane prvý človek, do ktorého v ten deň vrazíš na ulici. Tradíciu sv. Valentína nájdeme aj v Austrálii, kde zlatokopovia utratili nehorázne sumy za valentínske figúrky, alebo v Taliansku, kde sa v období sviatku sv. Valentína konal jarný festival pod šírym nebom.

Ak ste pre svoju lásku ešte nestihli nič vymyslieť, máte pár dní na kúpu darčeka, vstupeniek do kina, zorganizovanie výletu, či zarezervovanie miesta v príjemnom podniku. My Vám prajeme krásneho Valentína a lásku nie len v tento jeden deň v roku ;)

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie