Tlačové správy

Manželský pár z Ružomberka sa má čím pýšiť: Ich súkromná záhrada patrí k TOP najkrajším na Slovensku + FOTO

Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu vyhlásila v roku 2015 súťaž Záhrada roka 2015 a Park roka 2015. Spomedzi prihlásených desiatich parkov a deviatich záhrad vynikla aj súkromná mestská záhrada z Ružomberka, ktorá obsadila 3. miesto.

Ilustračný obrázok k článku Manželský pár z Ružomberka sa má čím pýšiť: Ich súkromná záhrada patrí k TOP najkrajším na Slovensku + FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Ružomberská záhrada sa nachádza južne od historického centra mesta, v lokalite individuálnej bytovej zástavby zo 70. rokov minulého storočia. Rodinný dom bol v roku 2012 rekonštruovaný do štýlu súčasnej modernej architektúry.

„Požiadavka manželského páru bola premeniť bývalú úžitkovú záhradu na okrasnú, rekreačnú záhradu, ktorá má rozšíriť obytný priestor domu. Riešenie záhrady malo nadviazať na štýl architektúry domu, s využitím geometrických tvarov. Ústredným motívom sa stali jasné, rovné línie a obdĺžniky, ktoré sú v záhrade zastúpené rôznymi typmi výsadby, štrkovými plochami, drevenými lavičkami, vodným prvkom, či drevenými stĺpmi s popínavými rastlinami,“ popisuje projekt Peter Švitko zo Záhradníctva Švitko, ktorý ho zrealizoval.

Ako ďalej vysvetľuje, prevažne rovinatý terén záhrady bol rozdelený do niekoľkých zón. Vstupný priestor s prístupovými spevnenými plochami je lemovaný výsadbami na pozadí drevenej zásteny v minimalistickom štýle, poskytujúcej súkromie. Samotná záhrada je lemovaná izolačnou zeleňou, má poskytnúť súkromie od hlavnej cestnej komunikácie a od susedných pozemkov.

„V juhovýchodnom rohu záhrady je vytvorená umelecká inštalácia s drevenými hranolmi s popínavými rastlinami. Kompozíciu vertikálnych prvkov dopĺňajú bujne rastúce trvalky v štrkovom záhone. Pôvodná ponechaná jabloň vytvára mikroklímu vďaka svojmu tieňu, poskytuje aj súkromie, čo majitelia záhrady oceňujú najmä v priestoroch domu s južne exponovanými oknami. V juhozápadnom rohu je umiestnená magnólia v mierne vyvýšenom záhone s podsadbou okrasných tráv a trvaliek,“ pokračuje.

Hlavný oddychový priestor záhrady sa nachádza na západnej strane pozemku. Terasa rozširuje obytný priestor domu. Je lemovaná výsadbou pestrých trvaliek a nízkych krov. Doplnkom sú drevené lavičky pre oddych aj hry detí. Oproti terase, vedľa pergoly, je vytvorený architektonický vodný prvok so sústavou dvoch bazénov a dvoma vodopádmi z vertikálneho múru. Zvuk tečúcej vody podčiarkuje v letných večeroch aj podsvietenie vodopádov. Pôvodná hospodárska prístavba dnes slúži ako odkladací priestor. Prestrešená časť sa rozšírila formou pergoly, na ktorú sa ťahajú popínavé rastliny, s terasou ako ďalší priestor pre oddych v záhrade.

Niečo o záhrade…
POZEMOK: 500 m2
PROJEKTANT: Ing. Jana Šebová – Kvetena
DÁTUM REALIZÁCIE: rok 2012
ZHOTOVITEĽ: Záhradníctvo Švitko, s.r.o.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Manželský pár z Ružomberka sa má čím pýšiť: Ich súkromná záhrada patrí k TOP naj
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie