Petra Janigová Basketbal

MBK do odvety s víťazstvom na konte

V prvom zápase osemfinále Európskeho pohára FIBA ružomberské basketbalistky svoj cieľ splnili. Na domácej palubovke zdolali tureckú Ankaru šesťbodovým rozdielom - 71:65.

Pred zaplnenou Koniarňou mali lepší úvod domáce hráčky, ktoré otvorili skóre. Ankara sa však doťahovala a prvú štvrtinu vyhrala najtesnejším jednobodovým rozdielom – 16:15. V ďalších fázach hry hosťujúci tím svoj náskok ešte zvyšoval. Ružomberok potrápila vlastná strelecká nemohúcnosť, takže hostky si zápas podržali až do 17. minúty. Zlom prišiel po trojke Láskovej, ktorá dorovnala skóre na 23:23 a koše zrazu začali padať aj na druhej strane. MBK dostala späť do sedla desať bodová šnúra, pričom Ružu tak v druhej časti hry, ako aj v celom zápase, dopredu výrazne ťahali úspešné pokusy spoza trojkového oblúka. Ružomberok vyhral polčas 33:25, ale po prestávke sa do lepšej prevádzkovej teploty rýchlejšie dostali basketbalistky Ankary.

Hneď na úvod sa siedmimi bodmi v rade dotiahli na rozdiel jediného bodu a Ružomberčanky len tak ľahko pustiť nechceli. V 28. minúte ale Ruža chytila druhý dych. Po dvoch trojkách Guzmanovej a jednej z rúk Tetemondovej, bola razom v sľubnom trháku. Ten stále narastal a päť minút pred koncom viedol Ružomberok vôbec najvyšším rozdielom v zápase – o osemnásť bodov. V týchto chvíľach už mali dievčatá víťazstvo vo vrecku, navyše, na konte náskok, ktorý robil odvetu oveľa jednoduchšou. Lenže Ankara posledné slovo nepovedala a kým domáce basketbalistky v samom závere vypli, Turkyne naopak zapli. Vyšším výkonom zmazali vysoké manko na prijateľných šesť bodov, takže v odvete to ešte bude poriadne horúce. Rozhodujúci súboj, v ktorom padne postupová definitíva, sa odohrá budúci štvrtok (19. januára) v Ankare.

Deryan Özyerová (trénerka Ankary): „Urobili sme veľa chýb. Stratili sme až 18 lôpt, čo je v jednom zápase veľmi veľa. Som rada, že sa nám napokon podarilo znížiť na prijateľný 6-bodový rozdiel.“

Ivan Kurilla (tréner Ružomberka): „Som rád, že sme zdolali tohto silného súpera. Dlho to bolo vyrovnané, potom sme sa ujali sľubného vedenia, ktoré narástlo až na 18 bodov. Škoda, že sme ho neudržali. V Ankare na nás čaká ťažký duel. Urobím však všetko preto, aby sme postúpili ďalej.“

MBK Ružomberok (SR) – Ted Optimum Ankara (Tur.) 71:65 (15:16, 18:9, 19:16, 19:24) Zostava a body Ružomberka: Anderssonová 15, Guzmanová 14 (3 trojky), Štěpánová 11, Tetemondová 10 (13 doskokov), Bučáková 3 (Lásková 10, Černáková 5, Brezániová 3, Felixová 0) Najviac bodov Ankary: Akkayová 21, Yavuzová, Piekarska, Ajavonová a Walkerová po 8 TH: 14/7 – 23/14, fauly: 22 – 18, trojky: 10 – 5