Mesto Ružomberok splatilo ďalší kultúrny dlh: Synagóga ožila

Historicky a architektonicky mimoriadne vzácny objekt židovskej synagógy z druhej polovice 19. storočia v širšom centre Ružomberka začína po rozsiahlej rekonštrukcii za viac ako 800.000 eur slúžiť ako atraktívne mestské koncertné a výstavné centrum.

Jozef Milan
Ilustračný obrázok k článku Mesto Ružomberok splatilo ďalší kultúrny dlh: Synagóga ožila
Foto: Jozef Milan

Hovorkyňa ružomberskej radnice Michaela Milá pripomenula, že tomuto odvážnemu zámeru predchádzala ústretová dohoda mestskej samosprávy s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR o dlhodobom prenájme synagógy na kultúrno-spoločenské účely za symbolické jedno euro.

Hlavnými súčasťami viac ako rok trvajúcej citlivej rekonštrukcie dlhé roky chátrajúcej národnej kultúrnej pamiatky boli opravy múrov, podláh, balkónov a reštaurátorské práce. Nevyhnutné zázemie pre účinkujúcich a divákov bude v novovybudovaných priestoroch v podzemí. „Pri pohľade na nádherne zrekonštruovanú ešte donedávna ruinu sú zbytočné akékoľvek slová s výnimkou veľkej úprimnej vďaky mestu Ružomberok. Posledný tunajší príslušník našej komunity je zhodou okolností architektom tohto projektu,“ dodal predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel.

„Som veľmi rád, že sa nám po rokoch podarilo zrekonštruovať židovskú synagógu. Prial som si, aby v novej podobe bola prístupná obyvateľom aj návštevníkom mesta. Dnes môžem povedať, že sa nám to spoločnými silami podarilo,“ povedal pri tejto príležitosti primátor mesta Ján Pavlík.

zdroj: tasr/ Michaela Milá, hovorkyňa mesta; foto: rk24;