Správy

Na niektoré miesta ostal smutný pohľad: Liptov a Horehronie rátajú škody po veternej smršti

Divoké počasie zasiahlo tri lesné správy. Rozsah škôd zamestnanci štátnych lesov stále zisťujú.

Ilustračný obrázok k článku Na niektoré miesta ostal smutný pohľad: Liptov a Horehronie rátajú škody po veternej smršti
Zdroj: Dnes24.sk

Vietor, ktorý sa v noci zo 14. na 15. júla prehnal Liptovom a Horehroním, napáchal škody štátnemu podniku Lesy SR. Vetrová kalamita zasiahla tri lesné správy (LS) Odštepného závodu (OZ) Liptovský Hrádok a dve lesné správy OZ Beňuš. Celkový rozsah kalamity a škôd na hospodárskych a administratívnych budovách zamestnanci stále zisťujú. Informovala o tom hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Šťastie v nešťastí

„Najviac postihnutou lesnou správou je LS Malužiná, kde sa objem padnutej drevnej hmoty odhaduje na 35 000 kubických metrov (m3). Na LS Čierny Váh spadlo 30 000 m3 dreva a na LS Liptovská Teplička, v lesnom celku Benkovo, padlo približne 30 000 m3 dreva,“ vyčíslil pestovateľ Odštepného závodu Liptovský Hrádok Milan Krajčí.

Ide o ihličnaté porasty so zastúpením smreka, smrekovca a jedle, s vekom približne 50 rokov a viac. Štyridsať percent z celkového objemu kalamity tvoria zlomy, kde je znehodnotená najkvalitnejšia časť kmeňa. Šesťdesiat percent tvoria vývraty. Keďže stromy popadali aj na prístupové cesty, zamestnanci štátneho podniku sprístupňovali doliny a cesty k obývaným horárňam a súkromným chatám.

„Je veľké šťastie, že silný vietor zachytili lesy, lebo keby to padlo na dedinu, mohli vzniknúť omnoho väčšie škody na majetku a zdraví ľudí,“ zdôraznil vedúci LS Liptovská Teplička Marek Kubov.

Spracovanie kalamity

Ďalším závodom, ktorého porasty zasiahol silný vietor, je OZ Beňuš. „Celkovo hovoríme o 20 000 m3, ktoré zostali na zemi. Najviac to postihlo LS Závadka a Pohorelá,“ dodal Marek Tabernaus z výrobno-technického úseku OZ Beňuš.

Ako dodala Debnárová, zákon ukladá štátnemu podniku spracovať kalamitu do šiestich mesiacov od jej vzniku. Štátny podnik musí o spracovanie kalamity požiadať Štátnu ochranu prírody, v tomto prípade ide o Národný park Nízke Tatry. Týka sa to porastov v druhom aj treťom stupni ochrany prírody. V tých porastoch, kde dostane štátny podnik kladné stanovisko, začne ihneď so spracovaním kalamity.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM