Petra Janigová Basketbal

Na východe sa prekvapenie nekonalo, titul majú Košice

Naše basketbalistky nedokázali poraziť Košice ani v treťom finálovom zápase play - off extraligy žien a súboj o titul prehrali v pomere 3:0. Dobrí Anjeli tak po domácom víťazstve - 72:41 získali po deviaty krát v rade titul majstra Slovenska.

Úvod stretnutia poznamenali mnohé nepresnosti a skóre duelu otvorila až v 2. minúte hosťujúca Jaeschkeová, no vzápätí odpovedala Bojovičová – 2:2. Ružomberčanky si vedenie udržali do konca 4. minúty (10:8), v ďalšom priebehu však začali preberať taktovku „anjelky“ a po desiatich minútach vyhrávali o päť bodov (22:17). Ďalšie body zaznamenala až v 13. minúte domáca Žirková, ktorá namierila presne spoza trojkového oblúka a po nej sa o minútu neskôr z rovnakej pozície presadila i Sverrisdóttirová a Košičanky viedli dvojciferným rozdielom – 28:17. Do konca prvého polčasu ovládli dianie na palubovke domáce hráčky a v samom závere zaznamenala svoju štvrtú trojku v stretnutí Žirková, ktorá s klaksónom upravila na 38:21.

V druhom polčase sa už iba dohrávalo a „anjelky“ si udržiavali vysoké vedenie aj v 28. minúte 49:33, ktoré prikrášlila jednou premenenou šestkou Bojovičová. O minútu neskôr pridala svoju piatu trojku v stretnutí Žirková (53:35) a nikto nepochyboval o víťazstve domáceho družstva. Napokon si zverenky Maroša Kováčika zaslúžene vybojovali tretie finálové víťazstvo v pomere 72:41 a tešili sa zo zisku 9. titulu v rade.

V priebehu polčasovej prestávky sa uskutočnila rozlúčka s hráčkami, ktoré ukončili svoju športovú kariéru. Pred divákmi v Infiniti aréne sa lúčila bývalá hráčka Košíc Slávka Bučáková-Frniaková a Jana Čarnoká, ktorej nedovolili pokračovať v ďalšej činnosti pretrvávajúce zdravotné problémy. Posledný duel v žlto-modrom drese odohrali i Američanka Danielle McCrayová (Schio), Moldavčanka s ruským pasom Natalia Vieruová (Spartak Moskva) a Američanka so slovenským pasom Erin Lawlessová (Dinamo Kursk).

Hlasy trénerov:

**Maroš Kováčik, tréner Good Angels Košice: **„Myslím si, že diváci dnes nevideli až taký pekný basketbal, no účel svätí prostriedky. Odohrali sme kvalitný zápas najmä v defenzíve a inkasovali iba 41 bodov. Pri rotácii desiatich hráčok to svedčí o tom, že sme odviedli kvantum roboty a kočky si to naozaj zaslúžili.“

**Ivan Kurilla, tréner MBK Ružomberok: **„Podľa mňa rozhodla úspešnosť streľby, ktorú Košičanky mali omnoho lepšiu. Úvod sme ešte zachytili, následnú druhú pasáž už nie a domáce na unikli na rozdiel 6–7 bodov a postupne náskok nabaľovali.“

Hlasy hráčiek:

Zuzana Žirková, hráčka Good Angels Košice: „Je to spokojnosť, keď máte najcennejšiu medailu na krku. Myslím si, že séria bola pre divákom veľmi zaujímavá i keď to skončilo napokon 3:0.“

Slávka Bučáková, hráčka MBK Ružomberok: „Myslím si, že v druhom polčase sme dokázali málo skórovať. V poslednej sme štvrtine sme dali asi iba dva body. Dnes sme mali veľký problém trafiť sa do koša, teda určite rozhodla i úspešnosť streľby a celkovo sme boli slabé v útoku.“

Good Angels Košice – MBK Ružomberok 72:41 (38:21) Štvrtiny: 22:17, 16:4, 17:17, 17:3. Rozhodovali: Gabara, Šarišský, Fuska, TH: 20/15–12/7, fauly: 22:19, trojky: 7:2, 5 faulov: Jurčenková (Košice), 2000 divákov, /na zápasy: 3:0/

Zostavy a body: Košice: Lawlessová 14, Vieruová 12, Bojovičová 7, McCrayová a Kupčíková po 2 (Žirková 20, Jurčenková 6, Sverrisdóttirová a Pindrochová po 4, Čarnoká 1) Ružomberok: Jaeschkeová 13, Guzmanová 10, Anderssonová 9, Tetemondová 7, Bučáková 0 (Brezániová 2, Štěpánová 0, Černáková 0, Lásková 0, Gyurcsiová 0, Felixová 0)

zdroj: TASR + red.