Návštevnosť Vlkolínca vlani lámala rekordy

Cestovnému ruchu v regióne dolného Liptova sa vlani darilo. Potvrdzuje sa tak stúpajúci záujem o Ružomberok a okolie, ako aj o všetky atrakcie, možnosti a prírodné krásy, ktoré tento kút Slovenska ponúka.

Ivana Milanová

Dôkazom toho je aj veľmi potešiteľná skutočnosť, že do osady UNESCO Vlkolínec, ktorá je mestskou časťou Ružomberka, prišlo vlani pravdepodobne najviac návštevníkov v histórii. „Áno, môžem potvrdiť tento fakt," uviedol Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálnej politiky mestského úradu.

Podľa údajov radnice prišlo do Vlkolínca v minulom roku 58 679 platiacich návštevníkov. „A to ešte odhadujeme, že ďalších približne 15 tisíc ľudí zavítalo do osady bezplatne," doplnil Hromada. Mohlo ísť o Ružomberčanov či napríklad turistov, ktorí prišli inou ako hlavnou cestou – z Vlkolínskych lúk či tzv. Kráľovskou cestou.

Návštevnosť Vlkolínca už niekoľko rokov po sebe stúpa. Kým v roku 2011 zaznamenali 40 695 ľudí, v roku 2013 to už bolo 52 688. Výnimkou bol len rok 2015 (46 007), ale to má svoj logický dôvod. Znovu hovorí Hromada: „Vtedy sa totiž počas niekoľkých týždňov v sezóne rekonštruovala prístupová cesta v Bielom Potoku."

Zdroj: TASR

Pravidelne má osada UNESCO najvyššiu návštevnosť hlavne v letných mesiacoch, čo síce môže byť pre domácich menej komfortné, no na druhej strane „už aj oni pochopili benefity z rozvoja turizmu a návštevnosti."

Vlkolínec podľa slov Hromadu po dobudovaní všetkých služieb, najmä celoročného WC, občerstvenia, samostatného priestoru pre rôzne podujatia, parkoviska, prístupovej cesty, dopravného (kyvadlového) systému môže absorbovať aj dvoj, možno aj trojnásobok ľudí počas roka. „Ale to je ďaleký výhľad," dodáva na záver.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Odporúčame