Tomáš Batiz Kultúra

Nedeľa vo Vlkolínci sa niesla v tradičnom duchu: Pozrite si FOTO z akcie

Tradičné podujatie Nedeľa vo Vlkolínci sa tento rok nieslo v znamení folklóru a ľudových remesiel. Nechýbala aj prezentácia tradičného slovenského remesla v Dome UNESCO.

Ilustračný obrázok k článku Nedeľa vo Vlkolínci sa niesla v tradičnom duchu: Pozrite si FOTO z akcie
6
Galéria
Zdroj: TASR

Celodenný kultúrny program otvorilo v nedeľu dopoludnia vystúpenie folklórnej skupiny Likava. Organizátori očakávajú aj zásluhou pekného počasia veľké množstvo návštevníkov.

Podľa Gabriely Demčákovej z ružomberskej radnice sa každý ročník podujatia snažia obohatiť niečím novým. „Tento rok to bude minitombola, pričom lístky rozdávame bezplatne. Druhou novinkou je čítanie s opicou Škoricou. Vieme, že deti treba ku knižkám viesť už od malička, a toto je ideálny prostriedok, aby sme aj my prispeli k tomu, že deti budú rady čítať. Pripravili sme pre ne aj malé súťaže,“ priblížila Demčáková.

Medzi sprievodné aktivity v rámci Nedele vo Vlkolínci patrila aj prezentácia tradičného slovenského remesla v Dome UNESCO. „Počas celého leta remeselníci návštevníkom približujú remeselnú výrobu a podľa možností im umožnia k ich dielu aj prispieť. V dome UNESCO je dnes hrnčiar, šúpoliarka či remeselník, ktorý vypaľuje do dreva. V dedine však nájdu aj kožiara či medovnikárku,“ doplnila Demčáková.

„Čísla návštevnosti Vlkolínca sa blížia k 100.000 ročne, čo nie je zanedbateľný počet. Za pamiatku UNESCO je vyhlásený už 25 rokov, chceli by sme si to udržať aj do budúcnosti. Určite je tu čo zlepšovať, či už pre turistov, ale aj čo sa týka vzhľadu samotnej pamiatky,“ povedal.

Nedeľu vo Vlkolínci pripravuje každoročne v poslednú júlovú nedeľu mesto Ružomberok v spolupráci s partnermi.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie