Správy

Od stredy opäť INAK: Kde v Ružomberku budeme potrebovať respirátor, ako funguje TAXI či holič?

Od stredy sa zmenia viaceré opatrenia, ktoré pocítia očkovaní aj neočkovaní. Ak ste ochorenie prekonali, máme dobrú správu.

Ilustračný obrázok k článku Od stredy opäť INAK: Kde v Ružomberku budeme potrebovať respirátor, ako funguje TAXI či holič?
Zdroj: TASR/AP/Armin Weigel

Zelená pre všetky služby

V rámci nových pravidiel sa od stredy (19. 1.) budú môcť otvoriť všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb, avšak iba v režime OP.

Takisto sa rozšíri zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ – po novom budú môcť byť otvorené pre všetkých aj predajne odevov a obuvi, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti, galantéria a textil, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok či knižnice.

Úrad pripomenul, že v režime základ môžu fungovať predajne potravín, liečebné kúpele na základe predpisu lekára, reštaurácie predávajúce jedlo a nápoje so sebou či prostredníctvom donášky (pre zákazníkov konzumujúcich na mieste v režime OP musia zatvoriť o 22.00 hod.) a lekárne, predajne zdravotníckych pomôcok či optiky. Takisto pre všetkých môžu byť otvorené predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, prevádzky zásielkového predaja, miesta na výdaj, vrátenie či reklamáciu tovaru alebo predajne náhradných dielov pre motorové vozidlá a odťahové služby.

Do tejto kategórie patria aj práčovne, čerpacie stanice, pohrebné služby, služby technickej a emisnej kontroly, taxislužby, advokáti, notári, exekútori a podobné povolania a aj zberné dvory. Takisto v režime základ môžu mať otvorené služby dlhodobého a karanténneho ubytovania, závodné či školské jedálne a obchodné domy.

Aj v režime základ

Medzi prevádzky, ktoré môžu byť otvorené od 5.00 hod. do 22.00 hod. a môžu fungovať v režime základ, patria predajne drogérie, novín a tlačovín, výdajné miesta, prevádzky telekomunikačných operátorov, prevádzky poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a lízingových služieb alebo oprava a servis elektroniky či iných vecí. Takisto sem patria kľúčové služby, obchodné miesta sieťových odvetví, predajne domácich a záhradkárskych potrieb, nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská a prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu či terapiu osobám so zdravotným postihnutím.

Po novom môžu v režime základ fungovať aj predajne oblečenia a obuvi, predajne kancelárskych, školských potrieb a predajne s potrebami pre deti. Patria sem ďalej aj galantérie, predajne textilu, predajne stavebnín, inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby-laky či predajné miesta poskytujúce služby výberu a evidencie úhrady diaľničnej známky a knižnice.

„Obchody, ktoré predávajú viac druhov sortimentu, môžu v režime základ predávať iba ten tovar, ktorý predávajú ostatné prevádzky s povoleným režimom základ,“ upozornil úrad.

Čo kaderník či taxík?

V režime OP budú fungovať napríklad aj prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo. V OP režime už bude povolená aj prevádzka detských kútikov.

Úrad pripomenul, že do prevádzok sa smie vstúpiť len s respirátorom, treba si dezinfikovať ruky a dodržiavať dvojmetrové rozstupy. Ďalej tiež platia kapacitné obmedzenia (nie pre hotely a reštaurácie), teda povolený je vstup jedného zákazníka na 15 štvorcových metrov.

Taxikári môžu naďalej viezť maximálne dvoch zákazníkov (neplatí pre členov jednej domácnosti) a po každej jazde treba vozidlo vydezinfikovať.

V obchodných domoch naďalej platí, že musia byť uzavreté sedacie sekcie. Takisto platí zákaz konzumácie jedál a nápojov mimo „food courtov“.

Autoškoly aj pre testovaných

Autoškoly sa zaradia k prevádzkam fungujúcim v režime OTP.

Podľa doteraz platnej vyhlášky fungovali autoškoly v režime OP. Povinnosťou prevádzkovateľov autoškôl je po každom výcviku dezinfikovať interiér trenažéra, pri výcviku na motorky musí mať každý účastník vlastnú prilbu a ostatné ochranné pomôcky.

„Počas teoretickej výučby a skúšok je potrebné zabezpečiť dvojmetrové rozstupy frekventantov, uvedené sa nevzťahuje na inštruktora, lektora a skúšobného komisára,“ dodávajú hygienici. Upozorňujú tiež, že v miestnosti platí kapacitné obmedzenie jedna osoba na 25 štvorcových metrov. „Ak má miestnosť menej ako 250 štvorcových metrov, maximálny počet účastníkov je 30,“ objasňuje ÚVZ SR.

Pri jazdách a záverečných praktických skúškach môže byť vo vozidle len jeden účastník kurzu, inštruktor, respektíve skúšobný komisár.

Viac o tom, v akom režime budú po novom fungovať hotely, reštaurácie či akvaparky, sa dočítate na ďalšej strane.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM