Eva Milanová Rôzne Správy

POZNÁVAJTE LIPTOV: Brankovský vodopád

Znova sme sa na potulkách po Liptove dostali doslova do lona nádhernej prírody. Výlet k najvyššiemu vodopádu Nízkych Tatier a druhému najvyššiemu na Slovensku, je príjemnou až romantickou prechádzkou.

Ilustračný obrázok k článku POZNÁVAJTE LIPTOV: Brankovský vodopád
27
Galéria
Foto: Eva Milanová / Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Turistický chodník vedie od parkoviska v lokalite Podsuchá (oproti Kolibe Bodega) na havnej ceste z Ružomberka na Donovaly, cesta trvá asi 35–40 minút. Svojou vodnatosťou nie je až tak vychytený, ale svojou krásou vie očariť. Patrí medzi päť slovenských vodopádov, ktoré sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky.

Vodopád vysoký 55 metrov vznikol prepadom horského potoka cez vápencovú skalnú hranu. Má stabilný prietok asi tri litre za sekundu. Vodnatosť horského toku, ktorý ho zásobuje vodou, je ovplyvnený výdatnosťou zrážok v ročných obdobiach. Najvyššiu výdatnosť má v jarných mesiacoch. Pri nepriaznivých hydrologických podmienkach sa však občas stáva, že voda zo skaly netečie vôbec. V zime vodopád vytvára nádherný ľadový závoj v celej svojej výške. Obdivovať ho môžeme len z jeho dolnej strany, bezprostredne spod skalného zrázu.

Hneď pod Brankovským vodopádom tečie jeho menší brat Malý Brankovský vodopád, vysoký 2,26 metra.

Foto: Eva Milanová / Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Domáci mu však hovoria Kurucký vodopád podľa Kuruckej skaly v závere doliny Veľký Brankov, cez ktorú voda padá na jej dno. K nej sa viaže niekoľko legiend.

Povesť o chamtivých kuruckých vojakoch

Kedysi sa pod skalou utáborili kuruckí vojaci ktorých zlákala príhoda o jaskyni plnej neslýchaného bohatstva. Z jaskyne vždy v období Veľkej noci od piatka do nedele vyleteli zlaté kačky. Kuruci sa dostali do jaskyne, kde sa nedočkavo vrhli na jaskynné poklady.

Vtedy sa zjavila biela pani, ktorá ochraňovala všetky podzemné poklady.

Vidiac kurucov, ako drancujú jaskyňu, mávla rukou a v tej chvíli sa jazierko so zlatými kačkami i so všetkými pokladmi v jaskyni i s kuruckými vojakmi prepadlo do hlbín. Zo skalnej steny odvtedy tečie vodopád a hovorí sa, že sú to slzy ľútosti kuruckých vojakov, ktorí obanovali svoju chamtivosť. Ďalšie legendy, ale aj skutočné udalosti viažúce sa ku Kuruckým skalám, sú uvedené na informačnej tabuli turistického chodníka k vodopádu.

Zdroj: cestovanie.prav­da.sk, wikipedia.org

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: wikipedia.org

Rýchle správy

Najčítanejšie