Správy

Pre nový koronavírus aktuálne 62 okresov v červenej fáze: Ružomberok je medzi nimi

Na Slovensku po týždni opäť vzrástol počet červených okresov. Aktuálne je ich v takzvanej červenej fáze 62, minulý týždeň ich bolo 41.

Ilustračný obrázok k článku Pre nový koronavírus aktuálne 62 okresov v červenej fáze: Ružomberok je medzi nimi
Zdroj: pixabay.com

V takzvanej oranžovej fáze je 11 okresov, šesť je zaradených v zelenej zóne. Vyplýva to zo semaforu, ktorý je zverejnený na webe korona.gov.sk.

Spišská prepla na červenú

Medzi červené okresy patrí všetkých päť okresov v meste Bratislava, nasledujú Senec, Malacky, Pezinok, Dunajská Streda, Komárno, Galanta, Trnava, Senica, Skalica, Myjava, Piešťany, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Nitra, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Zlaté Moravce, Ilava, Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Martin, Čadca, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno, Banská Bystrica, Detva, Veľký Krtíš, Poprad, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, všetky štyri okresy v Košiciach a Košice-okolie, Trebišov, Michalovce, Sobrance, Humenné a Snina.

Semafor COVID-19 v pandemickom pláne označuje v červenej fáze situáciu za kritickú.

Kľúčové aspekty

Mária Avdičová vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici pre Dnes24 vysvetlila, čo rozhoduje o zmenách farieb na semafore. „Posudzuje sa viacero aspektov: 14-dňový výskyt prepočítaný na 100-tisíc obyvateľov, index zvýšenia počtu pozitívnych oproti predchádzajúcemu obdobiu, tiež sa berú do úvahy počty hospitalizovaných za daný okres, výskyt v starších vekových skupinách, prípadne aj ďalšie okolnosti, ktoré ovplyvňujú epidemiologickú situáciu,“ vymenovala Avdičová.

Kľúčové sú tak podľa jej slov všetky spomínané aspekty, ktoré sa spoločne konzultujú každý štvrtok dopoludnia a poobede každý RÚVZ zatriedi okresy do príslušnej farby.

Sú na tom horšie

V oranžovej zóne, ktorá naznačuje zhoršujúcu sa situáciu, sú okresy Šaľa, Nové Zámky, Levice, Krupina, Zvolen, Partizánske, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava, Gelnica a Medzilaborce.

Len šesť okresov na Slovensku je aktuálne v zelenej zóne, kde je podľa semaforu COVID-19 situácia pod kontrolou. Ide o okresy Bytča, Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice, Poltár, Revúca a Levoča.

Minulý týždeň bolo 41 okresov v červenej a 20 v oranžovej fáze. Zelených okresov bolo 18.

Zdroj: korona.gov.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie