Jozef Milan Krimi

Prípad revúckeho kňaza má tragické pokračovanie

Krajský odvolací súd v Žiline v polovici augusta odsúdil na 10,5 roka väzenia rímskokatolíckeho kňaza Vladislava Sanigu, ktorý pôsobil v Liptovskom Mikuláši a pochádza z Liptovských Revúc. Rovnaký trest dostala aj Ľuba Hrončeková, ktorú polícia našla v piatok v jej byte mŕtvu.

Ilustračný obrázok k článku Prípad revúckeho kňaza má tragické pokračovanie
Zdroj: Dnes24.sk

Partnerský portál mikuláš24 priniesol o prípade dve správy:

Ďalšia rana pre cirkev: Mikulášsky kňaz si odsedí 10 rokov za podvod (14. august 2013)

Krajský odvolací súd v Žiline v stredu 14. augusta odsúdil na 10,5 roka väzenia rímskokatolíckeho kňaza pôsobiaceho v Liptovskom Mikuláši Vladislava Sanigu za viac ako 140-tisícový podvod. O peniaze obral podľa rozhodnutia súdu farnosť v Dovalove a Spišskú Kapitulu.

Na Krajskom súde v Žiline sa konalo odvolacie konanie voči Okresnému súdu v Liptovskom Mikuláši, ktorý koncom januára tohto roka odsúdil podnikavého kňaza na 12 rokov väzenia. Voči rozhodnutiu Krajského súdu už nie je možnosť odvolania sa a tak by mal kňaz už čoskoro nastúpiť na výkon trestu do Leopoldova.

Prípad podvodu siaha do decembra 2007, kedy súkromná spoločnosť z Trnavy uzavrela s farnosťou Dovalovo kúpnu zmluvu, ktorej predmetom bol predaj pozemkov. Za ne mala firma v dvoch splátkach zaplatiť viac ako 421 000 eur. Účet, na ktorý poslala trnavská firma obe splátky za predávané pozemky v Dovalove, založil mikulášsky dekan Vladislav Saniga a jeho spoločníčka. Na tomto účte skončila celá suma z predaja pozemkov, a len dve tretiny z týchto peňazí dostala farnosť v Dovalove, ktorá mala získať celú kúpnu sumu. V prospech kňaza hovoril fakt, že peniaze na spoločnom účte s jeho spoločníčkou ostali nedotknuté.

Žena (†47), ktorá podviedla farnosť v Dovalove je mŕtva: Pravdepodobne sa otrávila (30. august 2013)

Ľubu Hrončekovú, ktorú súd spoločne s liptovskomi­kulášskym kňazom Vladislavom Sanigom odsúdil na 10,5 roka väzenia, našli mŕtvu v jej byte. Príčinou smrti bola pravdepodobne otrava. Nehybné telo ženy našla polícia v jej byte v Liptovskom Mikuláši v blízkosti železničnej stanice. Privolaný lekár mohol už len skonštatovať smrť. Pravdepodobnou príčinou bola otrava.

Súd odsúdil Ľubu Hrončekovú spoločne s Vladislavom Sanigom v polovici augusta tohto roka za podvod s pozemkami v hodnote za viac ako 140 000 eur, ktoré patrili farnosti v obci Dovalovo.

Fakty a otázniky

Redakcia rk24: Bohužiaľ, náš internetový denník v tejto dobe nedokáže získať o prípade hodnoverné informácie nebulvárneho charakteru. Aj Revúčania sú v hodnoteniach opatrní, rodina sa nevyjadruje. Nazrieť do zákulisia prípadu vám pomôže diskusia na mikuláš24: http://mikulas.dnes24.sk/…odvod-159421#…. Aj tá – ako to už býva – vyvoláva ďalšie otázky.

Rk24 vás bude v prípade získania overených faktov informovať. Požiadame o stanovisko Spišskú diecézu.

Foto na titulke: Bytovka, v ktorej žila Ľubomíra Hrončeková

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie