RANNÁ ŠTVORKA: Čaká nás slnečný deň, s teplotami do 27 °C, meniny má Vít

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Keď na Víta prší, bude pršať za sedem dní.Slnečno. Teploty 22 až 27 stupňov C.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Čaká nás slnečný deň, s teplotami do 27 °C, meniny má Vít
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 24 až 27 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 22 až 26 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 22 až 26 stupňov C.

Meniny má Vít

Mužské meno Vít má latinský pôvod a význam mena je „veselý, neposedný“. Nositeľov tohto ojedinelého mena oslovujeme Vít, Viťo, Viťko.

Vítovia, ktorí oslavujú meniny 15. júna, sú značne citovo založení muži. Potrebujú cítiť pozornosť svojho okolia. Za opateru a starostlivosť sa dokážu vždy odmeniť. Zvyčajne vynikajú nadpriemernou inteligenciou, tá sa prejavuje aj v ich spôsobe riešenia problémov. Pozorne si premyslia celý postup a vnímajú aj ďalšie vzťahy a súvislosti. Drieme v nich pokušenie vyskúšať niečo nové, nepoznané a vzrušujúce. Považujú to za korenie života a oni majú korenené jedlá veľmi radi.

Zdravie majú poslabšie. Ich obľúbené farby sú červená a biela. Ochranné rastliny podbeľ a kôpor, ochranné kamene tigrie oko a topás.

Stalo sa doma

1312 – Pri Rozhanovciach (Slovensko) sa odohrala významná bitka medzi vojskami kráľa Karola I. Róberta a spojenými vojskami Omodejovcov a Matúša Čáka-Trenčianského, v ktorej zvíťazil Karol I. Róbert.

1870 – Banskí inžinieri Eugen Ruffini, Gustáv Lang a Ondrej Méga objavili Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

1884 – V Bratislave dali do prevádzky prvú mestskú telefónnu sieť na Slovensku.

1999 – Konala sa slávnostná inaugurácia prvého slovenského prezidenta zvoleného občanmi SR v priamych voľbách – Rudolfa Schustera.

2004 – Ivan Gašparovič sa zložením sľubu ujal výkonu funkcie prezidenta Slovenskej republiky.

2009 – Prezident SR Ivan Gašparovič sa zložením sľubu do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR opätovne ujal na päť rokov postu hlavy štátu na druhé funkčné obdobie.

2010 – Volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová, predseda SaS Richard Sulík, šéf KDH Ján Figeľ a líder Mosta-Híd Béla Bugár podpísali deklaráciu o politickej spolupráci v zmysle zostavenia budúcej vlády. Udialo sa tak po ich prvom oficiálnom stretnutí na pôde SDKÚ-DS.

2010 – Slovenskí futbalisti zaknihovali hneď v premiérovom zápase na MS 2010 v JAR historicky prvý bod za remízu 1:1 s Novým Zélandom. Skóre stretnutia otvoril Róbert Vittek, no súper vyrovnal v poslednej minúte.

Stalo sa vo svete

1363 – Korunovali Václava IV. za českého kráľa.

1389 – Odohrala sa rozhodujúca bitka na Kosovom poli pri Prištine, keď turecké jednotky porazili vojsko srbských, chorvátskych a albánskych feudálov na čele s kniežaťom Lazarom, ktorého po bitke zavraždili. Srbsko sa stalo vazalom Osmanskej ríše a Turkom sa otvorila cesta do strednej Európy.

1520 – Odsúdil pápež LEV X. bulou Exsurge Domine nemeckého reformátora Martina Luthera ako kacíra.

1567 – Anglické vojská porazili škótske oddiely v bitke pri škótskom Carberry Hill a zajali kráľovnú Máriu Stuartovú, ktorá strávila vo väzení v Škótsku a neskôr v Anglicku nasledujúcich 19 rokov a roku 1587 ju na príkaz anglickej kráľovnej Alžbety I. popravili.

1754 – Český vynálezca Prokop Diviš postavil v Příměticiach pri Znojme prvý bleskozvod. 1896

1921 – Bessie Colemanová z Atlanty (USA) získala ako prvá Afroameričanka leteckú licenciu.

1941 – Chorvátska vláda na čele s Ante Paveličom pristúpila k paktu Troch mocností (os Berlín-Rím-Tokio).

1954 – Vo švajčiarskom Bazileji vznikla Európska futbalová únia (UEFA).

1977 – V Španielsku sa po 41 rokoch uskutočnili slobodné parlamentné voľby. Vládny Zväz demokratického stredu získal 31,1 percenta hlasov, Španielska robotnícka socialistická strana 28,6, Komunistická strana Španielska 9,4, Ľudové spojenectvo 8,5 percenta hlasov a premiérom sa stal Adolf Suárez González.

Skladba dňa

1996 – Zomrela americká speváčka ELLA FITZGERALDOVÁ, prvá dáma džezového spevu, ktorá za vyše 60-ročnú kariéru nahrala viac ako 250 platní a 11-krát ju ocenili cenou Grammy (hudobný Oscar). Narodila sa (niektoré zdroje uvádzajú ako rok úmrtia 1917) 25.4.1918.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR

Odporúčame