Jozef Milan Samospráva

Rozšírenie výroby v ružomberskej firme: Ostrá diskusia na zastupiteľstve

Ružomberskí poslanci na stredajšom rokovaní zobrali na vedomie informácie o rozšírení výroby v spoločnosti Galmm a stanovisko občanov, ktorí podpísali odmietavú petíciu. Rokovanie o tomto bode prebiehalo vo vzrušenej a často až nekultúrnej atmosfére.

Ilustračný obrázok k článku Rozšírenie výroby v ružomberskej firme: Ostrá diskusia na zastupiteľstve
Foto: Jozef Milan

V novembri 2014 podala spoločnosť Galmm s.r.o., sídliaca v ulici J. Jančeka, na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) v Žiline žiadosť na Výstavbu novej výrobnej haly s galvanickou linkou LVI. SIŽP je štátny orgán, ktorý o veci rozhodne. Komisia pre infraštruktúru mesta, rozvoj podnikateľského prostredia a energetiku odporúča Mestu Ružomberok podporiť zámer spoločnosti Galmm s.r.o na rozšírenie výroby, pokiaľ budú splnené legislatívne požiadavky.

Galmm s.r.o.

Spoločnosť, ktorá v súčasnosti zamestnáva 68 ľudí, odôvodnila svoj zámer požiadavkami klientov – 42% odberateľov je z automobilového priemyslu – na výrobu pokovovaných plastov. Nová investícia za 3 mil.€ by mala vytvoriť 55 pracovných miest. Firma v materiáli pre poslancov deklarovala, že tak ako doteraz, bude používať najmodernejšie BAT technológie, ktoré „garantujú, že limity na ochranu životného prostredia budú hlboko pod dovolené hodnoty.“

Petícia proti investícii

Zástupcovia petície deklarovali 900 podpisov občanov proti rozšíreniu výroby vo firme Galmm. V texte petície poukazujú na to, že galvanické pokovovanie plastov sa deje na báze šesťmocného chrómu, ktorý podľa Slovenskej agentúry životného prostredia vykazuje toxické, karcinogénne, mutagénne a teratogénne účinky. Podľa ich názoru, takáto výroba nepatrí do širšieho stredu mesta a obyvatelia mesta, ktorí žijú v dotknutom území, už doteraz musia znášať neprijateľnú enviromentálnu zá­ťaž.

Juraj Duchoň – petičný výbor: „Fabrika takého druhu, čo je hutnícky priemysel, medzi obytnými zónami nemá čo hľadať. To sú imisie, emisie, to je hluk. Emisné limity, ktoré udáva p.Motyka sú jeho vlastné, ktoré si dokáže dať zmerať a sú všetko robené tendenčne, a nie sú hodnoverné.“ (Spochybňujete merania, ktoré robili štátom uznané firmy?) „Ja tvrdím to, že sú to všetko kúpené firmy, aj SIŽP, ktoré si chodia po výplaty.“

Martin Motyka – konateľ Galmm s.r.o.: „Čo sa týka hutníckeho priemyslu: Štatistický úrad nás musel zaradiť do nejakého priemyslu podľa systému OKEČ. Ani stavebný zákon, ani územný plán sa absolútne neodvolávajú na OKEČ. Nemá to vplyv ani na povolenie od Ministerstva ŽP, veď dvakrát sme už boli povolený.“ (Čo sa týka kupovania enviromeraní?) „Už niekoľkokrát sme argumentovali, že všetky merania – odpad, ovzdušie, voda – musia robiť certifikované, štátom uznané firmy, už vôbec nie Galmm. Obvinenia sa nezakladajú na pravde.“

Konečné stanovisko Mesta je v rukách primátora, ktorý sa v závere diskusie vyjadril, že bude pokračovať v rokovaniach s oboma stranami sporu.

Rozšírenie výroby vo firme Galmm s.r.o.
3
Galéria
Foto: Jozef Milan
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM