Petra Janigová Basketbal

Ruža spravila posledný krok a je v osemfinále

Iba jedno víťazstvo delilo ružomberské basketbalistky od postupu medzi šestnásť najlepších tímov v európskom pohári FIBA. Dievčatá s ružou na hrudi neponechali nič na náhodu a po jednoznačnom víťazstve nad francúzskym Basket Landes postúpili do ďalše

Ružomberok zvíťazil vo svojom poslednom vystúpení v základnej skupine o 19 bodov, ale začiatok zápasu nenaznačoval, že to bude také jednoduché. Prvá dvojka padla z rúk domáceho tímu a potom sa hra a rovnako aj skóre, prelievalo z jednej strany na druhú. Úvodná naťahovačka o vedenie sa skončila po piatich minútach, keď po trojke Guzmanovej odskočili basketbalistky MBK na štyri body. Ružomberské vedenie ukončili Francúzky v 9. minúte a po prvej štvrtine vyhrávali 18:17. Aj v druhej desaťminútovke bolo skóre zápasu ako na hojdačke, keď chvíľu viedlo jedno a o minútu už druhé družstvo. Dve minúty pred polčasom strhla Ruža po trojke Tetemondovej zápas na svoju stranu a od tohto momentu už réžiu zo svojich rúk nepustila. Polčas vyhrali Liptáčky o štyri body 40:36, no naozaj sa do súperiek z krajiny galského kohúta zahryzli až v druhej polovici.

Domáci tím dopredu výrazne tlačili úspešné pokusy spoza trojkového oblúka a tiež najlepšia strelkyňa zápasu Carmen Guzmanová, ktorá konto hosťujúceho tímu zaťažila tridsiatimi bodmi. MBK si svojho súpera neustále držal na dištanc, najvýraznejšie to bolo v 35. minúte, keď Ružomberčanky viedli o 24 bodov. Ďalšie vydarené vystúpenie Ruže na európskom basketbalovom poli uzavrela trojka Brezániovej a zverenky trénera Kurillu po víťazstve 85:66 zaslúžene oslavovali postup do osemfinále.

Olivier Lafargué, tréner Basket Landes: „V dnešnom zápase sme mali rozdielny cieľ, pretože sme nemuseli vyhrať, aby sme sa kvalifikovali, stačilo nám druhé miesto. Ružomberok musel vyhrať a bolo to vidieť aj na energii, ktorá sa prejavila v zápase. Hoci sme prvý polčas zahrali veľmi dobre, v druhom sme nenašli odpoveď na Carmen Guzmanovú, ale aj na ostatné hráčky a hlavne sme sa nedokázali strelecky chytiť. Myslím si, že Ružomberok spomedzi tých štyroch družstiev z našej skupiny, má naozaj veľmi kvalitný tím, odohral veľmi dobré zápasy, takže je prirodzené, že postupuje ďalej.“

**Ivan Kurilla, tréner MBK Ružomberok: **„Od začiatku sme predpokladali, že skupina bude náročná a hneď po prvom zápase sme sa o tom presvedčili. Vedel som, že je dôležité vyhrať hlave domáce zápasy a pokúsiť sa uspieť aj vonku. Nečakali sme, že sa nám to podarí práve v Landes a myslím, že po tomto zápase sme sa naštartovali do bojov o postup. Náš súper však ako jediný vyhral s Partizanom doma aj vonku, takže zaslúžene postupuje s nami. V dnešnom zápase sme odviedli kvantum práce v obrane a boli sme úspešní aj v trojkových pokusoch, pričom práve dobrá streľba bola základom úspechu. Vedeli sme, že ak chceme pomýšľať na postup musíme zvíťaziť a som rád, že sme sa s týmto tlakom dokázali psychicky vysporiadať.“

MBK Ružomberok (SR) – Basket Landes (Fr.) 85:66 (17:18, 23:18, 22:12, 23:18) Zostava a body Ružomberka: Guzmanová 30 (6 trojok), Bučáková 15 (3), Tetemondová 13 (3), Štěpánová 3, Lásková 2 (Černáková 11, Anderssonová 6, Brezániová 5, Felixová a D. Baburová po 0) Najviac bodov Landes: Le Gluherová-Canová 19, Humphreyová 10 TH: 13/10 – 23/20, fauly: 20 – 19, trojky: 13 – 2