Ivana Milanová Iné športy Šport Správy

Šachový klub Ružomberok bilancuje úspešný rok 2016

Šachový klub Ružomberok tak, ako v každom roku, tak aj v tomto pripravil pre šachovú, ale aj nešachovú verejnosť množstvo podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Šachový klub Ružomberok bilancuje úspešný rok 2016
5
Galéria

Šachový klub Ružomberok tak, ako v každom roku, tak aj v tomto pripravil pre šachovú, ale aj nešachovú verejnosť množstvo podujatí.

Tým najvýznamnejším podujatím bol šachový CHESSFEST, ktorého hlavným podujatím boli Majstrovstvá Európy amatérov v šachu. Išlo vôbec o prvé majstrovstvá Európy od roku 1993, ktoré sa organizovali na Slovensku, víťazom sa stal Ukrajinec Anatoly Borodavkin. Súčasťou CHESSFESTu boli aj Majstrovstvá Slovenska mládeže v rapid šachu, v ktorých sa počas 3 dní vystriedalo až 500 mládežníkov z celého Slovenska.

Svoju 19. kapitolu písal aj OPEN Ružomberok o pohár primátora, ktorý okrem takmer 100 hráčov, bol zaujímavý aj vysokou kvalitou a víťazom tohto turnaja sa stal slovenský reprezentant Milan Pacher. Okrem šachových podujatí sa na CHESSFESTe zorganizoval aj sprievodný program pre nešachovú verejnosť „živý šach“, ktorý sa odohral počas jarmoku, kde si so živými figúrami zahrali partiu so zaviazanými očami Juraj Druska proti Štefanovi Mazúrovi. Obaja hráči s medzinárodným titulom.

Okrem už spomínaného ružomberského CHESSFESTu Šachový klub Ružomberok zorganizoval aj na počesť svojho celoživotného člena Antona Slačku jeho spomienkový turnaj. Počas celého roka sa organizovali rôzne turnaje, okresné kolá v šachu, šachové krúžky na školách. Šachový klub hral aj súťaže družstiev v slovenských ligách, kde v 3. najvyššej súťaži ako nováčik skončilo družstvo Ružomberka na peknom 2. mieste a postup nám ušiel len kvôli horšiemu skóre. Ďalšie družstvá sme mali v 5. lige, kde sme sa umiestnili na 4. a 6. mieste.

Z pohľadu predsedu ŠK Ružomberok Mareka Zelnického, sa môže činnosť v roku 2016 vyhodnotiť ako veľmi úspešná, ako po hráčskej, tak i po organizačnej stránke.

Zdroj: Šachový klub Ružomberok

ZHRNUTIE PRÁCE PRI PRÍLEŽITOSTI DOŽITÝCH 30. ROKOV MAREKA ZELNICKÉHO

Marek Zelnický nar. 9.7.1986 v Ru­žomberku. Od roku 2007 je funkcionár Šachového klubu Ružomberok. Za 10 rokov pôsobenia v klube a vo svojom mladom veku zorganizoval turnaje, ktoré stanovili latku šachových podujatí na Slovensku. Vďaka jeho pracovitosti sa na Slovensku opäť začali organizovať významné medzinárodné podujatia. Všetko odštartoval turnaj Majstrovstiev SR v RAPID šachu dospelých v roku 2007, kedy toto podujatie bolo jedným z najmasovejších na Slovensku.

Nasledovali podujatia Majstrovstvá SR mládeže a od roku 2011 je Marek Zelnický považovaný za najlepšieho organizátora šachových podujatí na Slovensku. V rokoch 2011 a 2015 zorganizoval náročné a vysoko úspešné podujatia Majstrovstiev sveta IPCA /ťažko telesne postihnutých v šachu/, ktoré nasadili vysokú latku. V 2014 v Ružom­berku zorganizoval turnaj, vďaka ktorému sa Slovensko a mesto Ružomberok hrubým písmom zapísalo do pamäte a histórie šachu. Mitropa CUP – európsky pohár družstiev, niečo ako futbalová Liga majstrov – bol významným a na vysokej úrovni zorganizovaným podujatím. V roku 2012 organizoval Československú extraligu žien, ktorá bola účasťou žien a kvalitou najsilnejším ženským turnajom do tej doby na Slovensku. Od roku 2011 v Ružomberku Marek Zelnický organizuje obľúbený šachový festival CHESSFEST, ktorý je jedným z najsilnejších turnajov na Slovensku a jeho popularita siaha do celého sveta, napríklad v roku 2016, kde sa v rámci festivalu organizovali aj Majstrovstvá Európy Amatérov v šachu a online sledovanosť webe dosiahla neuveriteľných 130 000 unikátnych adries z 53 štátov sveta. Marek Zelnický zorganizoval za 10 rokov svojej nezištnej práce pre propagáciu šachu, Slovenska, kraja a mesta Ružomberok:

  • 2 x Majstrovstvá sveta /MS IPCA 2011 a 2015/
  • 2 x Majstrovstvá Európy /Mitropa CUP 2014, Majstrovstvá Európy Amatérov v šachu 2016/
  • 28 x Majstrovstvá SR /1 x MSR mládeže, 4 x MSR mládeže v RAPID, 10 x MSR družstiev v RAPID, 3 x MSR Základných škôl, 3 x MSR Stredných škôl, 4 x MSR TpaV v šachu, 1 x CS Extraliga žien, 2 x MSR RAPID/
  • 4 x Finále súťaží /finále GPX mládeže a finále turnaja priateľov Bonifáca/
  • turnaje pre mládež /turnaj priateľov Bonifáca, okresne kolá ZŠ a SŠ, turnaje GPX v Ružomberku a okolí, 14 ročníkov turnaj družstiev pre mládeže šachom proti drogám a i./
  • tradičné podujatia /19 ročníkov medzinárodného turnaja o pohár primátora mesta, posledných 9 ročníkov organizoval Marek Zelnický, 5 ročníkov IM Dušana Pečnera, turnaj Pecka OPEN, IM Antona Slačku a iné/

Autor: Natália Zelnická – PR manažér ŠK Ružomberok

Zdroj: Šachový klub Ružomberok

Rýchle správy

Najčítanejšie