Slovenský singlista Alexander Slafkovský sa stal celkovým víťazom Svetového pohára slalomárov na divokej vode.

Ilustračný obrázok k článku Skvelý výkon Slafkovského: Vodák z Liptova sa stal celkovým víťazom Svetového pohára

Rodák z Liptova vo finále záverečného 5. kola skončil v španielskom Seu d'Urgell ôsmy (+7,04), no o jeho prvenstve sa rozhodlo už po semifinále, v ktorom mu odpadol jeho najväčší súper Nemec Sideris Tasiadis. Víťazstvo si vo finálovej jazde vybojoval Slovinec Luka Božič pred Nemcom Franzom Antonom (+0,21) a Francúzom Denisom Gargaudom Chanutom (+1,85).

„Tá kombinácia mi nedala spokojne spať, ani v semifinále mi nevyšla,“ okomentoval svoj výkon i chybu s eskimáckym obratom vo finále Alexander Slafkovský. „V sezóne som však mal stabilné výkony a tie mi pomohli k triumfu. Teraz si potrebujem hlavne oddýchnuť, lebo to bolo dosť náročné.“

Situácia sa vyvinula pre Slafkovského pred finálovou jazdou optimálne. „Matematika nepustila, no ja som chcel skončiť opäť na medailovom stupni a ukázať sa v najlepšom svetle. Jazda však bola najhoršia v sezóne, najviac ma mrzela chyba pred 13. bránkou s eskimákom, ktorý ma pripravil byť aj piatykrát v sezóne na stupňoch.“

Zmazali dve trestné sekundy

V semifinále zažil Alexander Slafkovský drámu, keď mu rozhodcovia pripísali dve trestné sekundy na 19. bránke, no po štúdiu videozáznamu mu ich zmazali. „Prioritou pre mňa bolo finále a keď som videl, že som mimo neho, tak som bol dosť rozladený. Bol som si istý, že zdanlivý ťuk spôsobila voda, nakoniec sa však všetko vyriešilo a video potvrdilo, že som mal pravdu.“

Slafkovský postúpil do finále zo 7. miesta po čistej jazde s časom 103,83, Tasiadis obsadil nepostupovú 11. priečku. Rovnako ako on sa do finálovej desiatky nezmestili ďalší traja slovenskí singlisti, zhodne na 12. mieste Matej Beňuš, Michal Martikán a 14. Marko Mirgorodský. Medzi 23 bránkami sa pripisovali penalizácie len zriedka, Beňuš sa o finále pripravil na 21. bránke, Mirgorodský na 17-tej.

Opäť medzi najlepšími

Vo finálovej jazde už mohol Slafkovský pokojne pádlovať s vedomím, že ho o celkové prvenstvo, tretie v kariére (2012, 2016, 2018) s bilanciou 3–2–3, nemôže nikto pripraviť. Slafkovský už štvrtýkrát za sebou v nepretržitom rade nechýbal v konečnom poradí medzi najlepšími tromi.