Jozef Milan Basketbal

Skvelý výkon Tetemondovej pomohol Slovensku

Slovenské basketbalistky zvíťazili v Bruseli v stredajšom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2013 nad domácim výberom Belgicka 63:54. V poslednom zápase 14. júla proti Slovinkám ich uvidíme aj ružomberskej Koniarni.

Slovenky zaznamenali už štvrtú výhru v C-skupine a figurujú v nej priebežne na 2. mieste. Duel bol od začiatku vyrovnaný a po úspešnom pokuse Černákovej v piatej minúte svietilo na tabuli skóre 9:9. V závere prvej štvrtiny však domáce hráčky zabrali a vytvorili si päťbodový náskok 20:15. Slovenky ho rýchlo stiahli na jeden bod a tak to bolo až do štrnástej minúty (23:24). Potom ale opäť úradovali Belgičanky, ktoré vyhrali prvý polčas 36:28.

Osembodový náskok si udržiavali až do 25. minúty, ale potom sa Slovensky sériou siedmich bodov dotiahli na 39:40 a po následnej trojke Tetemondovej sa dokonca dostali do vedenia 42:40. Bodový účet tretej štvrtiny uzavrel trestný hod Vyňuchalovej, po ktorom Slovenky viedli už 51:45. Zverenky trénera Ivana Vojtka si už ponúknutú šancu nedali vziať a išli tvrdo za víťazstvom. Štyri minúty pred koncom viedli 59:49 a po záverečnej siréne sa radovali z triumfu 63:54.

Ivan Vojtko, tréner SR: „Dvadsať minút bolo na ihrisku iba jedno mužstvo, my sme sa neskutočne trápili a do 25. minúty súper zaslúžene viedol. Vytiahol som poslednú možnosť, Katarínu Tetemondovú na pozíciu 4, čo nám pomohlo už proti Holandsku. Zrazu sa to úplne otočilo, bola to najlepšia hráčka v útoku, obrane, aj na doskoku. Málokedy som zažil, že jeden hráč, či hráčka takto otočila zápas. Potom sme sa dostali do vedenia a boli sme lepší.“

Katarína Tetemondová: „Od začiatku to bol ťažký zápas, prvý polčas sme mali veľmi zlú obranu a všade sme boli o sekundu neskôr. Neviem, či to bolo nervozitou, ale z našej strany to bolo trápenie. Druhý polčas sa to zlepšilo a sme radi, že to takto dopadlo.“

C-skupina: Belgicko – SLOVENSKO 54:63 (36:28) Štvrtiny: 20:15, 16:13, 9:23, 9:12. Najviac bodov Belgicka: Mayomboová 11, Strubbeová 8 – zostava a body SR: Jalčová 13, Kupčíková 8, Jurčenková 7, Lukačovičová 2, Kubatová 1 (Vyňuchalová 14, Tetemondová 12, Kmeťová 4, Černáková 2, Minčíková, Sujová), TH: 7/14–11/18, fauly: 14:19, trojky 3:4.

Tabuľka C-skupiny:

1. Litva 5 4 1 374:294 9 2. Slovensko 5 4 1 333:290 9 3. Slovinsko 5 4 1 346:307 9 4. Holandsko 5 1 4 263:348 6 5. Belgicko 5 0 5 339:416 6 Z každej z piatich päťčlenných skupín postúpia na európsky šampionát po dve najúspešnejšie reprezentácie.

Ďalší program kvalifikačných stretnutí SR o postup na ME 2013: 7. júla: SR – Litva (Poprad, 18.00) 11. júla: Holandsko – Slovensko (Almere, 19.30) 14. júla: SR – Slovinsko (Ružomberok, 17.00)

zdroj: tasr/ mbk.sk/ ruzomberok24