Správy

Slovenskí väzni ušili takmer 40.000 rúšok: Vyrábať ich budú aj v Ružomberku

Slovenskí väzni vyrobili do piatka, za viac ako dva týždne, už 39.800 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. Vyrábať ich budú aj v Ružomberku.

Ilustračný obrázok k článku Slovenskí väzni ušili takmer 40.000 rúšok: Vyrábať ich budú aj v Ružomberku
Zdroj: pixabay.com

S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára. V nedeľu 5. marca sa začala výroba rúšok v dvoch ústavoch – Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Informovala o tom hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Rúška v súčasnosti robia podľa nej v siedmich ústavoch, ktoré majú strediská šitia. Od 11. marca, okrem spomínaných dvoch väzníc, sa začala realizovať výroba rúšok aj v ďalších piatich ústavoch, a to v ústave Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom.

„Rúška sú primárne distribuované podľa požiadaviek do všetkých ústavov zboru, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort Ministerstva spravodlivosti SR (ministerstvo, súdy, prokuratúry, Súdna rada a Centrum právnej pomoci). Rúška sú tiež poskytované orgánom činným v trestnom konaní, sudcom, obhajcom, advokátom a iným osobám poskytujúcim právnu pomoc v prípade ich vstupu do ústavu s cieľom vykonať úkony s obvineným alebo odsúdeným. Platí to len v prípade, že si tieto osoby nezabezpečia vlastné rúška na tvár,“ priblížila hovorkyňa ZVJS.

Zdôraznila, že v prípade požiadaviek na výrobu pre štátne hmotné rezervy je zbor pripravený realizovať aj túto požiadavku podľa svojich kapacitných možností. Aktuálne šije rúška 113 odsúdených a využívajú sa aj zákonné možnosti nadčasovej práce. Rúška na tvár sa vyrábajú predovšetkým zo zdravotnícky odporúčaných materiálov, ktoré je možné prať na vysokej teplote, chemicky čistiť a žehliť.

V slovenských väzeniach sa v súčasnosti nachádza 1616 obvinených a 9085 odsúdených. Z celkového počtu väznených osôb je 814 žien. Z tohto počtu je 719 odsúdených a 95 obvinených. Aktuálne sa v ústavoch nachádza spolu 81 mladistvých. Z celkového počtu väznených osôb je aj 220 cudzincov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Ružomberka a okolia.

foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie