Tomáš Batiz Kultúra

Tradičné liptovské kroje na fotkách: INFO o výstave v Mikuláši

Ženské a dievčenské kroje z obce Liptovské Sliače prezentuje výstava fotografií. Nádherné snímky v týchto dňoch sprístupnili v klubovni Liptovského kultúrneho strediska (LKS) v Liptovskom Mikuláši.

Ilustračný obrázok k článku Tradičné liptovské kroje na fotkách: INFO o výstave v Mikuláši
Zdroj: TASR

Podľa odbornej metodičky pre folklór a voľnočasové aktivity LKS Jany Veselovskej má tradičný odev v Liptovských Sliačoch veľa rôznych variantov, ktoré si do súčasnosti pamätajú len najstaršie obyvateľky. „Folklórny súbor Váh v spolupráci s LKS už niekoľko mesiacov pracuje na projekte digitalizácie dievčenských a ženských krojov z tejto obce. Projekt Sliačanské dievky a ženy vytvoril digitálnu zbierku fotografií ženského tradičného odevu v dvoch podobách – odborná digitalizácia odevu a umelecká fotografia,“ priblížila.

Fotografie sú vhodné pre odbornú verejnosť – zachytávajú varianty odevov na rôzne príležitosti, detaily úpravy hlavy, detaily výšivky, zdobenia, doplnkov. Pre širokú verejnosť pripravili výstavu z fotografií v tradičnom prostredí spracovaných starou fotografickou technikou – kyanotypiou. „Zároveň sme tým vytvorili priestor aj pre prednášku o tomto zabudnutom spôsobe spracovania fotografií a tvorivú dielňu pre záujemcov o zoznámenie sa s ňou,“ dodala Veselovská.

Projekt prepojil jednotlivé generácie a technológie s cieľom zobraziť, zdigitalizovať a zachovať krásu sliačanských ženských krojov do budúcnosti. Do nápadu sa zapojili obyvatelia Liptovských Sliačov, odborníci z oblasti etnológie a tradičnej kultúry pôsobiaci v regióne Liptov.

Výstava fotografií, ktorá prezentuje časť zdigitalizovaného materiálu, bude sprístupnená do 24. mája.

foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie