Petra Janigová Basketbal

V nervy drásajúcom závere triumf Ružomberka

Ružomberská Koniareň v stredu 23. novembra burácala. V ďalšom zápase európskeho pohára FIBA porazili Ružomberčanky v predĺžení srbský Partizan Belehrad.

Úvodné tri štvrtiny to pritom na víťazstvo domáceho tímu veľmi nevyzeralo. Ružomberok dal síce prvý kôš a vyhrával aj 4:3, ale do vedenia potom išiel až v 14. minúte. Rozbiehajúce sa súperky dobehli basketbalistky MBK vďaka majstrovstvu Carmen Guzmanovej, ktorá svoj tím vrátila do zápasu päťbodovou šnúrou. Vedenie si príliš dlho nedržala ani jedna strana, o zopár bodov navrch však mali stále hráčky Belehradu. Prvý polčas Ruža prehrala o štyri body 28:32, lenže katastrofa sa začínala črtať v tretej štvrtine. To už domáce ani nevedeli aké je to v zápase vyhrávať, o krok resp. minimálne o dva body boli vpredu stále Srbky. Tretiu časť prehral Ružomberok v pomere 9:15 a Partizan doskočil na desať bodov.

Všetko sa ale otočilo v samom závere. V 35. minúte strhli skóre konečne na svoju stranu domáce basketbalistky, dopredu ich sedembodovou šnúrou potiahla skúsená Lucia Lásková. Hneď na to im Srbky ešte trojkou Radočajovej zobrali vedenie, ale Lásková odpovedala rovnakou kartou a bolo 51:50. Od tohto momentu už mala zápas v rukách Ruža, ktorá ešte desať sekúnd pred koncom vyhrávala o tri body. Ako to už býva, hostky stavili všetko na trojkový pokus a Dajana Butulijaová mala presnú ruku. Po záverečnom klasksóne tak bol stav nerozhodný 58:58 a po dlhom čase sa v Koniarni muselo predlžovať. V strhujúcej atmosfére zaplnenej haly ukázali pevnejšie nervy a presnejšiu streľbu hráčky domáceho tímu. Za stavu 62:63 načala súperky trojkou Tetemondová a po osem bodovej šnúre mali za víťazstvom našliapnuté Ružomberčanky. Partizan sa dokázal priblížiť iba na päť bodov a keď v samom závere nepremenil štyri šestky v rade, bolo rozhodnuté. Zverenky trénera Kurillu zvíťazili v dôležitom zápase 71:66, čo im po 5. kole zabezpečilo prvé miesto v tabuľke G skupiny.

Hlasy trénerov:

Ivan Kurilla, tréner MBK Ružomberok: „S Partizanom to bol aj v odvete veľmi vyrovnaný zápas a opäť len úplný záver rozhodol, ktoré z družstiev zvíťazí. K výbornému zápasu samozrejme prispel aj Belehrad, keďže má veľmi kvalitné individuálne schopnosti či už v hre jeden na jedného, alebo v streľbe za tri body, ktorou si aj v závere dokázali vybojovať predĺženie. Musím povedať, že my sme pri tom vyrovnaní naopak chybovali, pretože sme si jasne povedali, že radšej spravíme taktický faul a budeme riskovať dvojbodovú streľbu. Je veľmi dobre, že sme aj po predĺžení ďalej pokračovali vo svojej hre a dokázali zápas, možno na sklonku svojich síl, dotiahnuť do víťazného konca.“

Marina Maljkovič, trénerka Partizan Galenika Belehrad: „Gratulujem Ružomberku k víťazstvu. V zaplnenej hale mohol každý vidieť veľmi zaujímavý zápas. Bolo to podobné stretnutie, aké sme odohrali u nás v Belehrade, myslím, že aj domáci tréner bude súhlasiť, že zápasy týchto dvoch tímov sú veľmi kvalitné. Každý si teraz myslí, že zónová obrana nás neprekvapila. Nechceme sa vyhovárať, ale v našom tíme sme v tomto roku urobili veľké zmeny. Máme osem nových hráčok a kvôli tomu máme úplne iné ciele ako minulý rok. Myslím si, že práve preto sme neboli schopní udržať si desaťbodový náskok. Ako trénerka som vo FIBA cupe už štvrtý rok, ale musím povedať, že základná skupina ešte nikdy nebola taká tvrdá.“

**MBK Ružomberok – Partizan Galenika Belehrad 71:66 po predĺžení **(10:15, 18:17, 9:15, 21:11 – 13:8) TH: 31/24 – 24/16, fauly: 23 – 27, trojky: 3 – 10