Peter Procházka Iné športy Šport

Vanko je extratrieda, v Černovej poľahky zvíťazil

Kritikom zavrel ústa, súperom ich otvoril. Miroslav Vanko, niekdajší popredný slovenský reprezentant a atlét roka 1998, nehrdzavie. Premiérové vydanie Behu ku krížu v Černovej si privlastnil spôsobom sebe vlastným. Triumfom.

Ilustračný obrázok k článku Vanko je extratrieda, v Černovej poľahky zvíťazil
Foto: Mário Lacina / Zdroj: Dnes24.sk

Takmer sedemdesiat pretekárov z dvoch krajín si prvú aprílovú sobotu pretieralo oči. Na štart černovského behu sa totiž postavil bývalý olympionik, účastník majstrovstiev sveta či Európy, Miroslav Vanko. Ten zvládol ako jediný 3,8-kilometrovú dištanciu so šesťstodvadsať­trimetrovým prevýšením z Černovej na kopec Plieška pod dvadsaťsedem minút.

„To, že som do Černovej zavítal nie je náhoda,“ rozhovoril sa prvotriedny atlét a pokračoval: „Z Martina to mám blízko. Organizátori navyše zvolili dobrý termín, pretože na Slovensku sa momentálne nekonajú žiadne iné preteky v behu do vrchu. A že som vyhral a stanovil traťový rekord? Myslím si, že skôr či neskôr ho niekto prekoná.“ Rodený Martinčan dominoval v 44-rokoch.

Striebro berie Poliak Zbigniew Jaworski, bronz Randy Hric. Na ceste na piedestál nezastavili najlepších ani strmé zrázy Pliešky.

„Trať bola náročnejšia než som čakal. Ak by zapršalo, mali by sme čo robiť,“ myslí si Vanko. Šiesty muž MS v behu do vrchu z rakúskeho Innsbrucku z roku 2002 chválou nešetril: „Štáb týchto ľudí by pokojne mohol požiadať Úniu behov do vrchu o zaradenie černovských pretekov do Slovenského pohára. Majú parametre, ktoré ich k tomu predurčujú.“

Medzi ženami finišovala na prvej priečke Eszter Hortobágyiová. Druhá skončila Ivana Vikisályová, tretia, ako najlepšia Černovčanka, Lucia Smiešková. Honor najlepšieho Černovčana patrí Jozefovi Martiškovi.

Miroslav Vanko
Miroslav Vanko - V Ćernovej potvrdil že zreje ako víno... / Foto: Mário Lacina / Zdroj: Dnes24.sk

Cyklisti vyšli z ulity

Premiérový ročník Behu ku krížu aktéri vychválili. Prekvapujúco však za jeho zrodom nestoja vytrvalci. „Myšlienka organizovať takéto podujatie nám v hlavách skrsla dávno,“ hovorí riaditeľ pretekov Tomáš Bačkor a dodáva: „Neskôr sa nám spoločnými silami podarilo založiť cyklistický klub Cyklisti Černová. A hoci je prioritne zameraný na cyklistiku, ako doplnkový šport sme si zvolili beh. No a keďže sme už mali klubové zázemie, pustiť sa do takejto akcie pre nás nebol problém.“

O tom, že cyklisti vyšli z ulity a snívajú pochýb niet. „Verím, že nás čaká pekná budúcnosť. Naším cieľom je, aby sa Beh ku krížu nielen zaradil, ale aj etabloval v atletickom kalendári,“ uzavrel Bačkor.

Víťazi jednotlivých kategórií/najlepší z regiónu:


Muži do 39 rokov:

 1. Dušan Krajčovič – Svetielko nádeje – 30:19 min.
 2. Jozef Martiška – CKC Černová – 31:11 min. (najlepší Černovčan)

Muži od 40 dorokov:

 1. Miroslav Vanko – Dom Srdca Martin – 26:51 min. (celkovo 1.)
 2. Zbigniew Jaworski – Poľsko – 28:07 min. (celkovo 2.)
 3. Branislav Kovalčík – CKC Černová – 35:02 min.

Muži od 50 rokov:

 1. Ján Jurina – TJ Roháče – 37:42 min.

Ženy do 39 rokov:

 1. Eszter Hortobágyiová – Banská Štiavnica – 34:38 min.
 2. Ivana Vikisályová – Ružomberok – 38:48 min.
 3. Lucia Smiešková – Černová – 39:39 min. (najlepšia Černovčanka)

Ženy od 40 rokov:

 1. 1. Mária Kubová – Adamsport Ružomberok – 45:23 min.

Juniori:

 1. 1. Randy Hric – KNAC Ružomberok – 30:06 min. (celkovo 3.)

Juniorky:

 1. 1. Lucia Ďurilová – Vrútky – 48:47 min.

Beh pre radosť:

 1. 1. Pavol Štefunda – Ružomberok – 49:08 min.
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie