Tomáš Batiz Správy

Zaujímavá návšteva: Do Ružomberka zavítali profesionálni klauni z celého sveta

Profesionálnych zdravotných klaunov z organizácií združených pod Red Noses International z 11 krajín priviedlo tento týždeň do Ružomberka medzinárodné stretnutie. Čo majú na programe?

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá návšteva: Do Ružomberka zavítali profesionálni klauni z celého sveta
Zdroj: TASR

Profesionálnych zdravotných klaunov z organizácií združených pod Red Noses International z 11 krajín priviedlo tento týždeň do Ružomberka medzinárodné stretnutie. Zámerom je vzdelávanie, trénovanie klaunských zručností, výmena skúseností či ďalší rozvoj zdravotného klaunovania. Informovalao tom Martina Dobšinská Novomestská z občianskeho združenia (OZ) Červený nos Clowndoctors.

Medzinárodné stretnutie profesionálnych zdravotných klaunov sa koná každý rok začiatkom leta v jednej z členských krajín. „Tento rok pripadla milá povinnosť hosťovať podujatie pre zdravotných klaunov z 11 krajín práve nám,” povedala výkonná riaditeľka OZ Zuzana Ambro. „Má to pre nás o to väčší význam, že práve tento rok oslavujeme naše 15. výročie od založenia združenia. Za to obdobie sa nám podarilo zrealizovať až 20.000 klauniád, takže máme nielen o čom hovoriť, čím sa pochváliť, ale môžeme aj inšpirovať a učiť ostatných,“ doplnila.

Na podujatí sa okrem slovenských zdravotných klaunov zúčastnia aj kolegovia z Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Poľska, Nemecka, Chorvátska, Slovinska, Litvy, Jordánska a Palestíny.

Zdravotní klauni majú počas medzinárodného stretnutia na výber z množstva workshopov s rôznym zameraním. „Napríklad workshop pre začínajúcich zdravotných klaunov, sólo klaunovanie, pohybové, bábkarské, hudobné či spevácke workshopy, zážitkový workshop ‚v koži seniorov‘, žonglovanie, improvizáciu, klaunskú chôdzu a ďalšie,“ priblížila Dobšinská Novomestská. Okrem toho im pediatrička Katarína Šimovičová prišla prednášať na tému infekčných ochorení detí a dospelých.

Umeleckí riaditelia jednotlivých organizácií profesionálnych zdravotných klaunov v spolupráci s Red Noses International vypracovali so zámerom zvyšovania a potvrdzovania kvality klaunskej práce aj presný model vzdelávania. Zahŕňa stovky hodín klaunovania v nemocniciach, prednášok a workshopov povinných pre všetkých profesionálnych zdravotných klaunov. Tí ich musia v istom časovom úseku svojho pôsobenia v združení absolvovať, aby získali certifikát profesionálneho zdravotného klauna, ktorý bude podmienkou na ich pôsobenie v združení. "Počas slávnostnej ceremónie na tomto stretnutí dostane spomínaný certifikát 35 zdravotných klaunov Červeného nosa,” oznámil umelecký riaditeľ Červeného nosa Pavel Mihaľák.

foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie