Tomáš Batiz Kultúra

Zaujímavá výstava v centre Ružomberka: Pohľad do histórie mesta cez fotky

Udalosti z 21. augusta 1968 v Ružomberku približuje výstava historických snímok Liptáka Fedora Polóniho, ktorá je v utorok voľne prístupná verejnosti v centre mesta na ulici Podhora.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá výstava v centre Ružomberka: Pohľad do histórie mesta cez fotky
Zdroj: TASR

Fotografie zachytávajú nielen náladu v uliciach mesta, protestné transparenty, ale aj nápisy na plotoch, visiace čierne vlajky či ruského vojaka, za ktorým pochoduje malý chlapec. „Bál som sa ísť fotografovať priamo na hlavnú cestu, tak som urobil pár snímok v meste. Prvého ruského vojaka som odfotografoval viac-menej len tak náhodne. Mal som aparát a videl som, ako ide vojak a za ním si vykračuje malé chlapča. No to som nemohol neodfotografovať,“ uviedol nedávno Polóni.

Dodal, že ľudová tvorivosť sa po vpáde okupantov prejavila takmer okamžite. Na viacerých miestach sa objavili nápisy a transparenty. Podľa Polóniho vnímali Ružomberčania príchod Rusov veľmi zle a odsudzovali to. Našli sa však i takí, ktorí to privítali.

Pri vchode okupačných jednotiek do Ružomberka zablokovali miestni obyvatelia cestu nákladnými autami. Na poludnie 21. augusta prerušili na protest proti okupácii ružomberské podniky na dve minúty prácu. O dva dni neskôr sa obyvatelia Ružomberka pripojili k veľkému generálnemu štrajku.

Napätie sa stupňovalo najmä po noci z 25. na 26. augusta 1968, kedy vojaci okupačných vojsk strhávali transparenty a plagáty s protiokupačnými heslami. Po vydaní rozkazu veliteľom okupačných vojsk generálom Pavlovskijm o opustení malých miest a obcí sa 27. augusta 1968 okupačné jednotky presunuli do priestoru medzi Liptovskými Sliačmi a Ružomberkom. Výstavu pripravil Fotoklub RK 1924.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie