Futbal

Žilina nebola chladná: Poslala nás domov s tromi kúskami

Tréner Ladislav Šimčo správne predpokladal, že zápas v pod Dubňom je derby, a že Žilina nezopakuje taký chladný výkon, aký podala naposledy proti Nitre. Ružomberskí futbalisti prehrali rozdielom triedy.

Ilustračný obrázok k článku Žilina nebola chladná: Poslala nás domov s tromi kúskami

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 3:0 (1:0)

Góly: 22. Paur, 50. Majtán, 88. Škvarka. Rozhodoval: Špaček, 1516 divákov

Žilina: Krnáč – Mabouka, Akakpo, Vavro, Leitner (60. Nunes) – Paur (60. Bello) – Angelovič, Škvarka, Pich – Majtán (79. Guba), Piaček

Ružomberok: Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek – Nagy (67. Lupták) – Serečin (83. Mukendi), Bielák, Zreľák – Ďubek – Lovás (59. Almaský)

Žilinčania začali zápas so zaujímavou variantou. Ich doteraz najlepší stopér Piaček hral na hrote útoku, kde bolo jeho úlohou predovšetkým sklepávať vysoké lopty pre spoluhráčov. Neskôr sa však ukázalo, že to bolo iba dočasné. Prvú vážnejšiu šancu, ktorá pod Dubňom prišla až po 20-tich minútach hry, mali Ružomberčania. Peter Maslo sa prehnal po pravej strane šestnástky a poslal pred bránu výborný prízemný center, na ktorý ale nikto z jeho spoluhráčov nedosiahol. Domáci odpovedali veľmi rýchlo, hneď z nasledujúcejj akcie. Lopta sa dostala k Paurovi, ktorý si na ňu počkal pred pokutovým územím, mal čas aj priestor, a tak sa mohol na svoj úmysel naplno sústrediť a výsledkom bola exkluzívna krížna strela do pravej šibenice brankára Zicha – 1:0. Žilina si udržala prevahu aj po góle a Jakub Paur si na podobné kúsky stále veril. V 41. minúte vystrelil azda z 30-tich metrov a takmer sa to opäť skončilo gólom. Hosťujúci brankár Zich však tentokrát loptu stihol vytlačiť aspoň na rohový kop.

Ružomberok, ktorý zaznamenal v prvom polčase iba jediný strelecký pokus a to mimo priestoru brány, mal po zmene strán čo dobiehať. Snahu sa síce hosťujúcim hráčom nedalo uprieť, ale ani zvýšená aktivita na začiatku druhého polčasu ich strely smerom na žilinskú bránu neusmerňovala. A tak to tam padlo domácim. V 50. minúte Angelovičovu strelu spoza šestnástky tečoval pätičkou do protipohybu brankára Majtán a bol z toho ďalší utešený žilinský gól – 2:0. „Ruža“ mohla odpovedať o osem minút neskôr, ale skončilo to podobne ako v prvom polčase, Bielákov nízky center z pravej strany útočníci pred bránou nedobehli. Veľmi pekný individuálny prienik Picha zaujal v 70. minúte, žilinský útočník sa však napokon dostal z uhla a spätná prihrávka pred bránu nenašla nikoho z jeho spoluhráčov. Obrovskú šancu zahodil v 73. minúte hosťujúci Almaský, ktorý sa akýmsi spôsobom prekľučkoval až pred žilinskú bránu, ale v jasnej pozícii poslal loptu ponad brvno. Ružomberčanom tak stále chýbala strela do priestoru brány. Nemožné zahodili Žilinčania po protiútoku v 81. minúte. Škvarka vysunul Gubu po ľavej strane, ten v šestnástky prihrával Pichovi, ktorý však sám pred brankárom Zichom zle trafil loptu a Gubova dorážka letela mimo. Guba mal smolu aj o tri minútky neskôr, keď po skrumáži zblízka napálil iba žrď. Ten tretí tam však napokon aj tak padol, Škvarka si v 88. minúte na hranici šestnástky narazil loptu s Gubom, pravačkou trafil presne k Zichovej pravej žrdi a stanovil na konečných 3:0.

Štefan Tarkovič, tréner Žiliny: „Som plný paradoxov, pretože si myslím, že sme určite doma už odohrali aj lepšie zápasy a nevyhrali sme. Dnes sa nám podarilo streliť tri góly a vyhrať prakticky rozdielom triedy. Myslím, že sme súboj viac-menej kontrolovali a po zodpovednom výkone sme sa snáď dobre naladili na finále Slovenského pohára.“

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: „Myslím si, že prvých 20 minút to bol vyrovnaný zápas, no potom sme dostali krásny gól od Paura. Týmto momentom sa domáci dostali do pohody a začali nás postupne prehrávať. Po prestávke sme s tým chceli niečo urobiť, no po tečovanej strele sme znova inkasovali a potom už nám Žilina nedala šancu, navyše pridala aj tretí gól. Gratulujem Žiline k víťazstvu a držím palce v pohári.“