Žilinský kraj má opäť najkrajšiu knihu o kraji a regióne Slovenska

Jubilejný desiaty ročník súťaže Klubu fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2016 ocenil i tento rok knižné diela Žilinskej župy poprednými umiestneniami.

Ivana Milanová

V kategórii Knihy o kraji a regióne sa ŽSK stal víťazom už po tretíkrát za sebou. „Na nových dielach spolupracujeme s našimi kultúrnymi organizáciami a veľmi ma teší, že okrem toho, že sa páčia samotným čitateľom, aj odborníci ich každoročne hodnotia ako jedinečné publikácie,“ uviedol podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

Najkrajšou knihou o kraji a regióne za rok 2016 sa stala kniha z dielne riaditeľa Oravskej knižnice Petra Hubu Príbeh slovenskej hymny a jej autora, dielo Janka Matúšku.

Pomyselnú striebornú medailu udelila porota v rovnakej kategórii publikácii Javorníky, veľká kniha o nemalom pohorí, ktorá je súčasťou cyklu už šiestich diel o kultúrnej histórii kraja vydaných Maticou slovenskou v spolupráci so Žilinskou župou. Klub fotopublicistov rozhodol taktiež o víťazoch v oblasti propagačných materiálov o kraji a regióne, kde ŽSK zastupovalo Kysucké múzeum a jeho Kalendárne zvykoslovie, ktoré získalo tretie miesto.

Žilinský vicežupan okrem úspechov zdôraznil aj odkaz knižnej edície Žilinského kraja. „Edícia začala vznikať v roku 2010 s cieľom sprostredkovať bohatú históriu, remeslá, zvyky, tradície a legendárne osobnosti nášho kraja prostredníctvom knižnej tvorby, ktorá tieto poklady zachová pre ďalšie generácie,“ uviedol s tým, že súčasťou cyklu sú diela Drotárstvo, veľká kniha o slovenskom drotárstve; Juraj Turzo, veľká kniha o uhorskom palatínovi; Gorali, veľká kniha o Goraloch Oravy, Liptova a Kysúc; Juraj Jánošík, veľká kniha o zbojníckom kapitánovi; Kelti, veľká kniha o Keltoch v Žilinskom kraji a Javorníky, veľká kniha o nemalom pohorí.

Zdroj: ŽSK

Odporúčame